Kupili broń za 182 mln euro. Nieznane państwo zamówiło system Skynex
Rheinmetall informuje, że nieujawnione państwo zamówiło dwa zestawy obrony powietrznej Skynex wraz z ciężarówkami HX za dodatkowe 12 mln euro. Omawiamy możliwości tego systemu.
Zamówione zestawy mają trafić do nieznanego klienta z początkiem 2024 roku najpewniej wraz z zapasem amunicji, części zamiennych i pakietem logistycznym.
System Skynex to najnowsza wersja systemu przeciwlotniczego znanego wcześniej jako Skyshield opartego na rewolwerowej armacie automatycznej Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm wykorzystującej amunicję programowalną. Jest to system klasy CIWS będący ostatnią liną obrony przed nadlatującymi rakietami, pociskami lub dronami.
Systemy artyleryjskie są sporo tańsze od systemów rakietowych (od kilkudziesięciu tys. po kilkaset tys. dolarów za sztukę), ale w przyszłości zostaną zastąpione lub uzupełnione systemami laserowymi, gdzie jeden strzał to koszt paru dolarów, a nie salwa warta kilku tys. dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skynex jest zdolny do zwalczania celów na dystansie do 4 km i jest w stanie strącać pociski antyradiolokacyjne pokroju AGM-88 HARM lub roje małych dronów co było prezentowane na jednym z pokazów. Te są dużym zagrożeniem dla większych systemów przeciwlotniczych pokroju NASAMS lub Patriot.
Ponadto niemiecki system MANTIS rozlokowany w Afganistanie z powodzeniem zwalczał pociski moździerzowe wystrzelone przez Talibów oraz co ciekawe nawet własne wystrzelone przez artylerię koalicji pociski artyleryjskie przelatujące nad chronioną bazą jak powiedział nam znajomy były wojskowy.
Tak działą amunicja AHEAD od Rheinmetall Air Defence
Armata o szybkostrzelności 1000 strz./min wykorzystuje amunicję programowalną AHEAD zawierająca ładunek wolframowych kulek detonującą się na ściśle określonym dystansie. W efekcie powstała po wybuchu chmura odłamków skutecznie niszczy cel. Warto zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu tego typu amunicji pożądany efekt można osiągnąć salwą kilku pocisków, a nie kilkudziesięciu jak to ma miejsce w konwencjonalnej amunicji odłamkowo-zapalającej stosowanej choćby na Gepardach.
Cały system obejmujący armatę, zapas amunicji obejmujący 252 sztuki i radar mieści się w zdalnie sterowanym module o masie 5100 kg, który może zostać zastosowany jako stacjonarny system obrony bazy bądź osadzony na podwoziu transportera opancerzonego lub nawet na ciężarówce.
Warto zaznaczyć, że lutym 2022 roku pokazany został nowszy system Skyranger 30 HEL, o którym pisał Adam Gaafar zawierający oprócz armaty także laser o mocy 30 kW i wyrzutnię z czterema pociskami przeciwlotniczymi od Thalesa.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski