Superksiężyc w koniunkcji. Będzie miał mistrza drugiego planu

Superksiężyc w koniunkcji z Saturnem
Superksiężyc w koniunkcji z Saturnem
Źródło zdjęć: © Stellarium

28.08.2023 17:04, aktual.: 28.08.2023 18:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Saturn znalazł się obecnie w opozycji względem Słońca. Na nocnym niebie jest więc niczym w świetle jupiterów. Tymczasem zbliża się szczególnie jasna pełnia Księżyca, a obiekty te znajdą się w koniunkcji.

Najbliższa pełnia Księżyca nastąpi w nocy z 30 na 31 sierpnia i będzie wyjątkowa. Srebrny glob pojawi się nam jako superksiężyc. Nad ranem, około 3:35, znajdzie się naprzeciwko Słońca, a jednocześnie bardzo zbliży się Ziemi. Tej samej nocy spotka się też z Saturnem, a koniunkcja tych obiektów zapowiada się na niezwykłą.

Saturn na nocnym niebie w sierpniu 2023

Dla ziemskich obserwatorów Saturn to "planeta w kapeluszu". Od 27 sierpnia znajduje się naprzeciwko Słońca i możemy dostrzec go jako rozświetlony punkt. Obecnie jest bardzo jasny (0,4 mag) i możemy obserwować go gołym okiem.

Saturn i jego księżyce w dużym zbliżeniu. Prognoza na 30 sierpnia
Saturn i jego księżyce w dużym zbliżeniu. Prognoza na 30 sierpnia© Stellarium

Jeśli jednak użyjemy lornetki astronomicznej, mamy szanse zobaczyć też jego pierścienie. Są nachylone pod kątem 9 stopni w stronę Ziemi i tworzą rodzaj ronda kapelusza, wciśniętego na Saturna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniunkcja superksiężyca z Saturnem

30 sierpnia tuż po godzinie 20.00 Księżyc i Saturn znajdą się w szczególnej pozycji. Odległość kątowa pomiędzy nimi wyniesie 2,5 stopnia, czyli będą niemal w jednej linii. Oznacza to ich koniunkcję. Mimo to Saturn pozostanie mistrzem drugiego planu.

Księżyc i Saturn w polu widzenia lornetki o powiększeniu 15 razy
Księżyc i Saturn w polu widzenia lornetki o powiększeniu 15 razy© Stellarium

Planeta jest dużo większa od naszego satelity, ale znajduje się dużo dalej. Księżyc, lokując się naprzeciwko Słońca, będzie w momencie peryhelium. Jego dystans do Ziemi wyniesie tej nocy 357 181 km. Saturn pozostanie oddalony na 1,31 miliarda km.

Koniunkcje Księżyca i Saturna zdarzają się często. W tym roku czekają nas jeszcze cztery kolejne. W godzinach nocnych zjawisko to wystąpi już jednak tylko raz, 17 grudnia. Nie będzie to też moment, w którym srebrny glob widoczny będzie jako superksiężyc.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościastronomianauka