Superksiężyc w koniunkcji. Będzie miał mistrza drugiego planu
Saturn znalazł się obecnie w opozycji względem Słońca. Na nocnym niebie jest więc niczym w świetle jupiterów. Tymczasem zbliża się szczególnie jasna pełnia Księżyca, a obiekty te znajdą się w koniunkcji.
28.08.2023 | aktual.: 28.08.2023 18:50
Najbliższa pełnia Księżyca nastąpi w nocy z 30 na 31 sierpnia i będzie wyjątkowa. Srebrny glob pojawi się nam jako superksiężyc. Nad ranem, około 3:35, znajdzie się naprzeciwko Słońca, a jednocześnie bardzo zbliży się Ziemi. Tej samej nocy spotka się też z Saturnem, a koniunkcja tych obiektów zapowiada się na niezwykłą.
Saturn na nocnym niebie w sierpniu 2023
Dla ziemskich obserwatorów Saturn to "planeta w kapeluszu". Od 27 sierpnia znajduje się naprzeciwko Słońca i możemy dostrzec go jako rozświetlony punkt. Obecnie jest bardzo jasny (0,4 mag) i możemy obserwować go gołym okiem.
Jeśli jednak użyjemy lornetki astronomicznej, mamy szanse zobaczyć też jego pierścienie. Są nachylone pod kątem 9 stopni w stronę Ziemi i tworzą rodzaj ronda kapelusza, wciśniętego na Saturna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniunkcja superksiężyca z Saturnem
30 sierpnia tuż po godzinie 20.00 Księżyc i Saturn znajdą się w szczególnej pozycji. Odległość kątowa pomiędzy nimi wyniesie 2,5 stopnia, czyli będą niemal w jednej linii. Oznacza to ich koniunkcję. Mimo to Saturn pozostanie mistrzem drugiego planu.
Planeta jest dużo większa od naszego satelity, ale znajduje się dużo dalej. Księżyc, lokując się naprzeciwko Słońca, będzie w momencie peryhelium. Jego dystans do Ziemi wyniesie tej nocy 357 181 km. Saturn pozostanie oddalony na 1,31 miliarda km.
Koniunkcje Księżyca i Saturna zdarzają się często. W tym roku czekają nas jeszcze cztery kolejne. W godzinach nocnych zjawisko to wystąpi już jednak tylko raz, 17 grudnia. Nie będzie to też moment, w którym srebrny glob widoczny będzie jako superksiężyc.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski