Sto dronów kamikaze zmierza w kierunku Bachmutu. Ich przeznaczenie jest jedno
Ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował za pośrednictwem komunikatora internetowego Telegram o wysłaniu stu dronów kamikaze dla żołnierzy jednej z jednostek rozpoznania powietrznego. Podkreślił, że urządzenia "pomogą bojownikom szybko dostarczyć Rosjanom prezenty". Wyjaśniamy, co to za drony.
25.04.2023 | aktual.: 25.04.2023 20:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fiodorow wyjaśnił, że drony zostały sfinansowane dzięki zbiórce. Subskrybenci internetowej publikacji Blyskavka zebrali ponad 10,4 miliona hrywien na zakup 500 dronów kamikadze w ciągu dwóch dni za pośrednictwem platformy UNITED24. Drony, które zmierzają do jednostki rozpoznania powietrznego w Bachmucie to pierwsza z wysłanych partii. Ukraiński serwis Militarny wyjaśnia, że są to drony z podglądem na żywo FPV (First Person View).
Sto dronów zostało wysłanych do Bachmutu
Tego typu bezzałogowce posiadają zamontowane kamery, które zapewniają ich pilotom podgląd w czasie rzeczywistym. Dodatkowo umiejscowienie kamery sprawia, że mają wrażenie, jakby znajdowali się w ich kabinie. W przypadku dronów kamikaze takie rozwiązanie ułatwia przeprowadzenie precyzyjnego ataku. Pilot dokładnie widzi swój cel, aż do momentu uderzenia w niego, cały czas pozostając w bezpiecznej odległości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Militarny podkreśla, że takie drony w Ukrainie są wykorzystywane do niszczenia pojazdów opancerzonych, jednostek wroga i innych obiektów wojskowych. Norbert Garbarek opisywał ostatnio ich wykorzystanie do wysadzenia składu rosyjskich min przeciwpancernych, najprawdopodobniej TM-57. Wcześniej ich ofiarą padły też rosyjski transporter MT-LB oraz czołg T-72B3. Można więc powiedzieć, że komercyjne, przerabiane drony sprawdzają się w działaniach szturmowych.
Urządzenia najczęściej przerabia się, dodając do nich ładunek wybuchowy. Podwieszane uzbrojenie dostosowywane jest do masy i możliwości konkretnego drona. W praktyce oznacza to wykorzystanie różnych rodzajów amunicji. Ukraińcy stosują m.in. granaty przeciwpancerne RKG-3, granaty przeciwpancerne PG-7LV, czy bomblety PTAB-2.5M. Ich masa to odpowiednio: ok. 1 kilograma, 2,5 kilograma oraz ok. 2 kilogramów. Pomimo niewielkiej wagi takie uzbrojenie może zadawać dotkliwe ciosy, czego dowodem są pojawiające się w sieci nagrania z ataków przy użyciu dronów FPV.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski