Trwa ładowanie...
d3jcoi7

Spowolnienie koronawirusa przynosi niepokojące skutki. WHO i UNICEF ostrzegają

Wysiłki skupione na ograniczeniu pandemii COVID-19 doprowadziły do zwiększenia tempa rozprzestrzeniania się innych chorób zakaźnych, alarmują WHO i UNICEF. Jako główny problem zaważają zawieszenie licznych programów szczepień w większości krajów dotkniętych pandemią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skupienie sił na ograniczeniu pandemii może przynieść niebezpieczne skutki
Skupienie sił na ograniczeniu pandemii może przynieść niebezpieczne skutki (Getty Images)
d3jcoi7

Światowa Organizacja Zdrowia oraz UNICEF zwróciły uwagę na problem, który pojawił się w wyniku zawieszenia programów szczepień dla dzieci w wielu krajach. Część z nich zdecydowała się na wstrzymanie szczepień z powodu pandemii koronawirusa, inne - zostały zmuszone do tego po tym, jak ograniczono dostawy szczepionek.

WHO zauważa, że efektem jest wzrost zachorowań na infekcje, które mogą być łatwo powstrzymywane, zwłaszcza u dzieci. Problem pojawił się już w Pakistanie, Bangladeszu i Nepalu, gdzie mieszkańcy zmagają się ze wzrostem zachorowań na błonicę.

d3jcoi7

Jak zauważa New York Times, cholera zaatakowała w Sudanie Południowym, Kamerunie, Mozambiku, Jemenie i Bangladeszu. Z kolei zmutowany szczep polio odnotowano już w ponad 30 różnych krajach. Niedawno pojawiły się również doniesienia o ognisku epidemii eboli.

Zobacz też: Lek na koronawirusa jednak nieskuteczny? "Nie ma sensu dalej wierzyć, że działa"

Z danych zebranych przez NYT wynika, że spośród 29 krajów, które obecnie zawiesiły szczepienia przeciwko odrze z powodu pandemii COVID-19, aż 18 z nich zgłasza wybuch epidemii. Kolejne 13 krajów rozważa wstrzymanie szczepień, co oznacza, że nawet 178 mln ludzi może być narażone na zachorowanie na odrę w 2020 roku.

Zobacz też: Koronawirus dusi Amazonię. Zielone płuca świata nie mają czym oddychać

Jak zauważa Chibuzo Okonta, prezes Doctors Without Borders w Afryce Zachodniej i Środkowej, istnieje poważne ryzyko, że "staniemy przed epidemią, która za kilka miesięcy zabije więcej dzieci niż COVID-19". WHO zaleca ostrożne wznawianie szczepień przez kraje, które zawiesiły swoje programy, mimo że pandemia koronawirusa wciąż się utrzymuje.

d3jcoi7

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Vaccine Impact Modeling Consortium do tej pory szczepienia zapobiegały ok. 44 proc. zgonów wśród dzieci. Dane zostały oparte na podstawie analizy przeprowadzonej w 98 krajach.

- Szczepienia są jednym z najpotężniejszych i podstawowych narzędzi zapobiegania chorobom w historii zdrowia publicznego - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO w jednym z ostatnich oświadczeń. - Zakłócenie programów szczepień z powodu pandemii COVID-19 grozi cofnięciem dziesięcioleci postępów w zwalczaniu chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepionki, takich jak odra.

Wznowienie szczepień, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych będzie trudne. Pracownicy służby zdrowia często pracują ponad pełen wymiar godzin, by powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Brakuje rąk do pracy przy programach szczepień, a i dostawy odpowiednich medykamentów są utrudnione. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że część krajów jest jeszcze przed apogeum zachorowań na COVID-19.

d3jcoi7

Podziel się opinią

Share
d3jcoi7
d3jcoi7
Więcej tematów