Szczepionka na koronawirusa już wkrótce? Amerykańska firma mówi o przełomie

Szczepionka na koronawirusa już wkrótce? Amerykańska firma mówi o przełomie
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

15.06.2020 09:12, aktual.: 15.06.2020 09:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska firma Moderna twierdzi, że jest bardzo blisko ukończenia badań nad szczepionką na SARS-CoV-2. To oni jako pierwsi rozpoczęli testy, a teraz informują, że są na ostatnim etapie. Badania kliniczne mają odbyć się w lipcu.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już od kilku miesięcy na całym świecie. Niektóre państwa, tak jak Wietnam, poradziły sobie z tą sytuacją bezproblemowo (0 zgonów). Jednak na świecie rośnie liczba przypadków zakażeń. W momencie pisania artykułu jest ich już 7 804 423.

Szczepionka na koronawirusa - już wkrótce ostatnie etapy badań

Przeprowadzone do końca lipca badanie kliniczne obejmie 30 tys. osób. Moderna dokona tego we współpracy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym celem badania ma być wykazanie, że szczepionka zapobiega rozwojowi COVID-19. Drugim natomiast będzie zapobieganie ciężkich przypadków choroby.

Szczepionka mRNA-1273 została już podana grupie 600 zdrowych osób, z niej przebadano 350 osób w tym 300 poniżej 54. roku życia i 50 powyżej. Obecnie Moderna jest jedną z kilku firm na całym świecie, które tak intensywnie pracują nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa.

Oprócz Moderny, nad szczepionką pracuje między innymi znana na całym świecie firma Johnson & Johnson. Oni z kolei, testy swojej szczepionki mają rozpocząć w drugiej połowie lipca. Wcześniej planowano testy dopiero na wrzesień tego roku. Z kolei naukowcy sądzą, że druga fala koronawirusa przyjdzie jesienią i to najlepszy czas na planowanie szczepień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także