Trwa ładowanie...

SpaceX zapowiada pierwszy "bezpłatny" lot załogowy. Firma szuka chętnych

"To ważny krok milowy w kierunku zapewnienia każdemu dostępu do przestrzeni", powiedział Elon Musk w czasie poniedziałkowego wystąpienia. Już wkrótce ruszą przygotowania do pierwszej całkowicie cywilnej misji kosmicznej.
Share
SpaceX
SpaceXŹródło: NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto
d4kxbmo

Firma SpaceX ogłosiła 1 lutego br., że pod koniec roku odbędzie się pierwsza "całkowicie cywilna" misja kosmiczna. Sfinansował ją Jared Isaacman, który będzie pełnił rolę dowódcy na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon.

Isaacman, 37 -letni pilot jest uprawniony do pilotowania samolotów komercyjnych i wojskowych, ale nie ma formalnego szkolenia astronautów. Założył firmę Shift4Payments, zajmującą się płatnościami internetowymi, a teraz planuje ruszyć w przestrzeń kosmiczną, finansując samodzielnie całą misję, której nadał nazwę "Inspiration4".

Lot w kosmos w zamian za "dobre intencje"

Isaacman finansuje całą wyprawę w kosmos, ale nie zamierza lecieć sam. Wyznał, że zabierze ze sobą trzy inne osoby, które wykażą się "dobrymi intencjami" na Ziemi. Zobowiązał się przekazać 100 mln dolarów szpitalowi dziecięcemu St. Jude Children’s Research Hospital i rozlosuje jedno miejsce spośród Amerykanów, którzy wpłacą co najmniej 10 dolarów na szpital.

d4kxbmo

Inne miejsce przypadnie "ambasadorowi św. Judy", prawdopodobnie wybranemu przez szpital. Ostateczne miejsce zostanie wybrane w drodze konkursu przedsiębiorców we współpracy z jego firmą Shift4 Payments.

- To ważny krok milowy w kierunku zapewnienia każdemu dostępu do przestrzeni - powiedział Elon Musk. - Ponieważ na początku rzeczy są bardzo drogie i tylko dzięki takim misjom jesteśmy w stanie z czasem obniżyć koszty i udostępnić przestrzeń wszystkim.

Zobacz: NASA: Mars 2020 poleciał uzbrojony w laser o dużej mocy [Wideo]

Przygotowanie do prywatnych lotów kosmicznych

Informacja o planach Isaacmana pojawiła się niecały tydzień po tym, jak Axiom Space ogłosił, że członkowie "pierwszej prywatnej załogi" odwiedzą Międzynarodową Stację Kosmiczną. Misję zrealizuje SpaceX Crew Dragon. Trójka pasażerów zapłaci ok. 55 mln dolarów za dokowanie na ISS i pobyt na stacji przed 8 dni.

d4kxbmo

SpaceX poinformowało, że Isaacman i jego załoga przejdzie przez komercyjne szkolenie astronautów na rakiecie nośnej Falcon 9 i statku kosmicznym Dragon, które prowadzi firma Elona Muska. Misja wystartuje z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center NASA.

Ta druga ogłoszona misja komercyjna, którą realizować ma SpaceX, jest dowodem na to, że firma chce nie tylko współpracować w ramach misji NASA. Firma Elina Muska może odegrać kluczową rolę w zaistnienie rynku turystyki orbitalnej, która z czasem może być dostępna nie tylko dla milionerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4kxbmo

Podziel się opinią

Share
d4kxbmo
d4kxbmo
Więcej tematów