Rosja wchodzi na rynek kosmicznej turystyki. Sprzeda miejsca na pokładzie statku Sojuz
Glavkosmos, komercyjne ramię rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, ogłosiło zamiar wejścia na rynek turystyki kosmicznej. Spółka zapowiada, że do 2023 roku planuje sprzedać co najmniej 4 miejsca zainteresowanym podróżami rosyjskim statkiem kosmicznym.
29.01.2021 10:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do tej pory Roscosmos sprzedawał komercyjne loty w kosmos w ramach wieloletniej współpracy z amerykańską firmą Space Adventures. W grudniu 2020 roku Glavkosmos opublikował na Twitterze wpis, z którego wynika, że Rosjanie planują rozszerzyć ofertę turystyki kosmicznej i samodzielnie zająć się pozyskiwaniem nowych klientów.
Rosjanie interesują się turystyką kosmiczną
- Zakładamy, że każdy statek kosmiczny Sojuz MS z załogą przeznaczony wyłącznie do komercyjnych lotów kosmicznych będzie miał dwa miejsca dla turystów kosmicznych, a trzecie miejsce zajmie zawodowy astronauta - powiedział w rozmowie ze SpaceNews rzecznik Glavkosmos Evgenii Kolomeets. Dodał: - w latach 2022–2023, przy sprzyjającym układzie okoliczności, możemy liczyć na cztery miejsca na pokładzie komercyjnego statku kosmicznego dla turystów kosmicznych.
Pierwszym lotem, który znajdzie się w ofercie Glavkosmosu będzie najprawdopodobniej misja Sojuz MS-23, zaplanowana na jesień 2022 roku. Jej załoga dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Drugi komercyjny lot z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w 2023 roku.
Kolomeets zaznaczył, że Glavkosmos rozważa również możliwość zapewnienia miejsc dla komercyjnych astronautów podczas standardowych misji rosyjskiego rządu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Warto zaznaczyć, że Space Adventures i Roscosmos mają już zakontraktowane dwa loty komercyjne. Pierwszy z nich zaplanowano na grudzień 2021 roku, a drugi (obejmujący spacer w kosmosie), na czerwiec 2023 roku. Przyjmując, że plany nie zostaną zmienione, można zakładać, że w 2023 roku Sojuz zrealizuje aż dwie komercyjne misje.
Duże zainteresowanie lotami w kosmos
Jak zaznacza portal SpaceNews, Roscosmos i Glavkosmos mają szereg prywatnych klientów, którzy są zainteresowani nową ofertą. Dodatkowo Rosja wymienia kraje takie jak Bahrajn, Egipt czy Turcja jako wykazujące zainteresowanie wysłaniem swoich obywateli w kosmos. Kolomeets zdradził tylko, że Glavkosmos "negocjuje z wieloma potencjalnymi klientami".
Sojuz to seria radzieckich i rosyjskich statków kosmicznych, których produkcja rozpoczęła się ponad 50 lat temu. Są przeznaczone do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej. Mogę również manewrować w przestrzeni kosmicznej i łączyć się z innymi obiektami. Na ich pokładzie mieści się maksymalnie trzyosobowa załoga.
Najnowsza wersja pojazdu to Sojuz-MS, który może odbywać nawet 9-miesięczne misje na ISS. Statek został wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne. Posiada m.in. udoskonalone silniki do dokowania i kontroli wysokości, a także bardziej wydajne panele baterii słonecznych i system komunikacji.