Słowacja oferuje kolejne wsparcie. Wyremontuje ukraińskie BRDM-2
Słowacki przemysł obronny wyraził gotowość do przeprowadzenia remontów ukraińskich wozów bojowych. Jak informuje Zespół Badań i Analiz Militarnych, naprawy obejmą w pierwszej kolejności opancerzone pojazdy rozpoznawczo-patrolowe BRDM-2.
08.05.2022 19:42
Mowa o samochodach wojskowych opracowanych w latach 60. XX w. w Biurze Konstrukcyjnym Fabryki Samochodów GAZ. Jak podaje ZBiAM, BRDM-2 weszły do uzbrojenia armii radzieckiej w 1962 r., a dwa lata później rozpoczęto ich produkcję seryjną.
Opancerzone pojazdy Ukrainy
Ze wspomnianych pojazdów korzystają na wojnie obydwie strony konfliktu. Przed rosyjską agresją Ukraina dysponowała 400 egzemplarzami BRDM-2, z których 100 zostało zmodernizowanych przez lokalne zakłady zbrojeniowe.
Wozy są wyposażone w silnik o mocy 140 KM, który pozwala osiągać im prędkość do 100 km/h po drodze oraz do ok. 10 km/h w wodzie. Masa bojowa pojazdu wynosi 7 ton, a jego maksymalny zasięg to 750 km. Na uzbrojenie BRDM-2 składają się karabin wielkokalibrowy KPWT 14,5 mm oraz karabin maszynowy PKM kal. 7,62 mm.
Jak zauważa ZBiAM, z perspektywy współczesnego pola walki są to pojazdy przestarzałe i słabo odporne na ostrzał (opancerzenie zabezpiecza jedynie przed atakiem z broni ręcznej). Pancerz można zniszczyć za pomocą odłamków artyleryjskich oraz karabinów maszynowych. Ponadto opony BRDM-2 nie są odporne na przebicie.
Niemniej, w trakcie działań wojennych Ukraińcom przyda się każdy sprawny sprzęt. Obrońcy udowodnili już zresztą, że nawet mniej nowoczesna, ale odpowiednio wykorzystana broń, jest w stanie skutecznie zwalczać wrogie jednostki. Warto też wspomnieć, że - jak pisał swego czasu Łukasz Michalik - zmiana uzbrojenia zmieniła wysłużone BRDM-y w groźnych łowców rosyjskich czołgów.
Słowacja gotowa do przeprowadzenia napraw
3 maja Jaroslav Naď, minister obrony Słowacji, poinformował, że rodzima firma KONŠTRUKTA – Defence zawarła porozumienie dotyczące naprawy i modernizacji pojazdów należących do ukraińskich sił zbrojnych. W pierwszej kolejności do słowackich zakładów trafi kilkadziesiąt egzemplarzy BRDM-2.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski