Sławosz Uznański tuż przed startem: Polska jest w szczególnym momencie
Start misji kosmicznej, w której bierze udział polski astronauta, już za siedem dni. Zespół, który przebywa teraz w standardowej izolacji przed lotem na Florydzie, zdradził kilka szczegółów. Polak z pokładu stacji będzie prowadził pokazy fizyki na żywo dla szkół i ośrodków naukowych.
Załoga misji Ax-4, która jest w trakcie standardowej kwarantanny przed planowanym lotem na w kosmos, odpowiedziała na kilka pytań przed startem. Zgodnie z informacjami podanymi przez Axiom Space, misja Ax-4, której częścią jest polska misja Ignis, wystartuje we wtorek 10 czerwca o godzinie 14.22 czasu lokalnego (12.22 UTC). To już kolejne opóźnienie misji.
"Ignis symbolizuje polski ogień i ambicję"
Motywem przewodnim misji jest hasło "Kosmos dla każdego". Sławosz Uznański-Wiśniewski, który jako drugi Polak w historii po Mirosławie Hermaszewskim poleci w kosmos, podczas konferencji przekazał, że nie może doczekać się startu. Powiedział, że całą załogą odwiedzili wiele ośrodków na całym świecie: NASA, SpaceX, Axiom, ESA, a nawet JAXA. Zdążyli także odwiedzić Polskę. Ich szkolenie obejmowało symulacje, procedury przetrwania w wodzie oraz ewakuacji awaryjnej.
Lot ma również znaczenie symboliczne dla Polski - po blisko 50 latach w kosmos - po gen. Mirosławie Hermaszewskim - poleci drugi Polak. Sławosz Uznański, by to uhonorować, użyje tej samej naszywki z flagą Polski, która znajdowała się na skafandrze Hermaszewskiego w 1978 roku. Oprócz tego zabierze ze sobą polskie dania m.in. pierogi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opowiedział także o polskiej misji Ignis i Polsce. Wyliczył też, czym będzie się zajmował w kosmosie. M.in. badaniem mikroorganizmów, które stworzyły warunki do życia na Ziemi, by zrozumieć, jak utrzymać to życie na potrzeby długoterminowych misji w kosmosie.
"Polska jest w szczególnym momencie w historii. Jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej, dynamicznie rozwijającą się i budującą swoją pozycję w nauce i technologii. Kiedy odwiedzasz Polskę, możesz poczuć to podekscytowanie. Nasza misja nazywa się Ignis. Symbolizuje ten ogień i ambicję, które mamy. Ignis opiera się w dużej mierze na dwóch głównych komponentach. Po pierwsze, nauka i technologia"
Sławosz Uznański, odpowiadając na pytania o sens lotów kosmicznych, stwierdził, że potrzebujemy technologii przyszłości do rozwiązania problemów Ziemi, a technologie kosmiczne są już obecne w naszym codziennym życiu. Uważa też, że postęp musi wiązać się z nowymi technologiami, a wiele z nich odkryjemy właśnie w kosmosie.
Lekcje fizyki prosto z kosmosu
Polak mówił także o tym, co jest szczególnie istotną częścią Ignis: "Największym naciskiem są nasze systemy demonstracji technologii badające promieniowanie i akustykę w kosmosie. I polski komputer wbudowany, który będzie badał sztuczną inteligencję na ISS". Z pokładu stacji będzie prowadził pokazy fizyki na żywo dla szkół i ośrodków naukowych w całym kraju.
Powiedział też kilka słów po polsku: "Kosmos zawsze inspirował i jednoczył. Mam nadzieję, że misja Ignis da wam wszystkim powód do spojrzenia w niebo i odwagę do ambitnych marzeń i ich konsekwentnej realizacji" - mówił Sławosz Uznański, dodając, że marzy o tym, by zabrać ze sobą 40 milionów Polaków.
Misja Ignis. Polski astronauta spędzi w kosmosie dwa tygodnie
Misja Axiom-4, której częścią jest też pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS, realizowana jest przez dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Razem z nim w kosmos leci 13 polskich eksperymentów naukowych opracowanych przez polskie firmy i instytucje (część z nich znajduje się już na stacji kosmicznej). Dzięki temu zyskają one szanse na testy w unikalnych, kosmicznych warunkach.
Lot, który w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej realizuje amerykańska firma Axiom Space, od początku był planowany na wiosnę 2025 r. Oprócz Uznańskiego załogę tworzą: dowódczyni misji - Peggy Whitson z USA, pilot - Shubhanshu Shukla z Indii oraz Tibor Kapu z Węgier jako specjalista misji. Ich piątym członkiem załogi (zero-g) została maskotka pluszowego łabędzia o imieniu Joy.
Misja ma na celu 14-dniowy pobyt astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Astronauci mają polecieć na pokładzie kapsuły Crew Dragon, którą wyniesie w kosmos rakieta SpaceX Falcon 9, a start odbędzie się z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Astronauci i personel pomocniczy aktualnie oczekując na lot, przebywają od 25 maja w izolacji w ośrodku NASA na Florydzie, by uniknąć infekcji mogących zagrozić misji.