Ignis. Pierwsza polska Misja Technologiczno-Naukowa na ISS

Pierwsza polska Misja Technologiczno-Naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną odbędzie się już w 2025 r. W jej trakcie dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA, dostarczy na ISS opracowane przez polskie firmy i instytucje eksperymenty. Dzięki temu zyskają one szanse na testy w unikalnych, kosmicznych warunkach. Misja będzie też równoznaczna z tym, że po blisko 50 latach w kosmos poleci drugi - po gen. Mirosławie Hermaszewskim - Polak. Właśnie ujawniono jej nazwę, a także logo.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

W trakcie konferencji prasowej minister technologii i rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił, że pierwsza polska Misja Technologiczno-Naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie nosiła nazwę Ignis. Jak tłumaczył Sławosz Uznański - Ignis po łacińsku znaczy ogień, to energia, nasz zapłon, nasza iskra do budowania technologii. Astronauta projektowy ESA wyjaśnił również symbolikę logo polskiej misji.

Ignis - polska misja na ISS

Na logo znajduje się wiele symboli nawiązujących do naszej historii i dziedzictwa. Jak przekazał Sławosz Uznański, nad nazwą misji widoczny jest gwiazdozbiór Tarczy, znany również jako gwiazdozbiór Tarczy Sobieskiego. Ta specyficzna nazwa, którą nadał mu Heweliusz upamiętnienia zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Widoczna srebrna linia w górnej części patch’a symbolizuje horyzont – świt nowej ery w eksploracji kosmosu.

Patch misji Ignis
Patch misji Ignis© ESA

Góry, tworzące kontur Tatr, a dokładniej mówiąc Orlej Perci, uznawanej za najtrudniejszy szlak turystyczny w Tatrach, są z kolei nawiązaniem do trudnej drogi, jaką Polska musiała pokonać w ciągu ostatnich 30 lat w branży kosmicznej. Na logo, w centralnej jego części, widać również białego orła, symbolizującego polską gospodarkę. Jego ogon, przypominający płomienie to natomiast odwołanie do energii, z jaką Polska wchodzi w branżę kosmiczną. Warto również wspomnieć, że w nazwie misji – Ignis – druga litera "i" przyjmuje formę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4

Polska w jasny sposób uznaje, jak ważny jest sektor kosmiczny i sektor badań kosmicznych, jako branża gospodarki w tej chwili warta ok. 500 mld euro, a niedługo warta już trylion euro, więc jest to bardzo ważny sektor i mogą tylko pogratulować Polsce, że rozpoznała jak ważny jest to sektor gospodarki i zaczęła z dużym ukierunkowaniem na przyszłości i z dużą mądrością i rozeznaniem w ten sektor inwestować.

Josef Aschbacherdyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej

Eksperyment z Polski w kosmosie

Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej ogłosił, że misja odbędzie się wiosną 2025 r., ale nie wcześniej niż w kwietniu. Lot zostanie zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a umożliwi go Polsce amerykańska firma Axiom Space. W ramach prywatnej misji kosmicznej Axiom Mission 4 (lub Ax-4 ), która potrwa 14 dni, astronauci, w składzie - Peggy Whitson ze Stanów Zjednoczonych w roli dowódcy misji, Shubhanshu Shukla z Indii, Tibor Kapu z Węgier oraz Sławosz Uznański polecą na ISS na pokładzie kapsuły Crew Dragon od Space X. W kosmos wyniesie ją rakieta Falcon 9, a lot rozpocznie się w Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

W trakcie misji przeprowadzonych zostanie 13 polskich eksperymentów. Będą one dotyczyły m.in. biotechnologii, materiałoznawstwa, badań nad zachowaniami i reakcjami ludzkiego organizmu, a także ogólnie rozumianych technologii. Grzegorz Wrochna wymieniał, że są to eksperymenty związane z detektorami promieniowania, materiałami typu polimery i nanomateriały, stabilnością leków i możliwościami ich przechowywania, interfesjem mózg-komputer, redukcją odporności na stres, a także mikroorganizmami. W przypadku tych ostatnich, polskie eksperymenty mogą w późniejszym czasie pomóc nawet w poszukiwaniach życia na innych planetach.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)