Satelity Starlink nad Polską. Przelecą nad naszymi głowami we wtorek

SpaceX, kosmiczna korporacja Elona Muska, z powodzeniem wyniosła na niską orbitę okołoziemską następną grupę satelitów Starlink. Ich udane rozmieszczenie na orbicie oznacza, że będziemy mogli zaobserwować kolejne przeloty tzw. "kosmicznego pociągu" nad terytorium Polski. Podpowiadamy, gdzie i o której godzinie najlepiej będzie je obserwować.

Satelity Starlink na niebie
Satelity Starlink na niebie
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

W ostatnich dniach, kolejne satelity Starlink zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej. Urządzenia te zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która wystartowała z bazy sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Satelity te dołączyły do stale rozbudowywanej konstelacji, której celem jest zapewnienie szybkiego i niezawodnego dostępu do internetu w każdym miejscu na Ziemi.

Starlink znowu nad Polską

Pierwsza grupa satelitów Starlink została wysłana na niską orbitę okołoziemską w maju 2019 roku. Od tego czasu, liczba tych urządzeń na orbicie znacznie wzrosła. Według danych prezentowanych przez serwis satellitemap.space, obecnie na orbicie znajduje się ponad 5 tysięcy satelitów Starlink. Elon Musk planuje, że docelowo na orbicie znajdzie się około 12 tysięcy tych urządzeń.

Jak informuje serwis Nocne Niebo, satelity Starlink będą widoczne nad Polską we wtorek o godzinie 19:22. Serwis wyjaśnia, że przelot rozpocznie się po zachodniej stronie nieba. Satelity Starlink "przelecą w kierunku zenitu (środka nieba)". Urządzenia te będą od siebie mocniej odseparowane, ale mimo to powinny być wciąż widoczne jako jedno zgrupowanie. Cały przelot potrwa ok. pięciu minut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?

Warto pamiętać, że widoczność satelitów będzie zależna od panujących warunków atmosferycznych. W wielu miejscach we wtorek pogoda wieczorem będzie sprzyjać obserwacji zjawisk astronomicznych. Warto więc poświęcić kilka chwil na obserwację przelotów satelitów Starlink.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)