Samoloty z Polski nad krajami bałtyckimi. Ćwiczono różne scenariusze
Polskie samoloty F-16 stacjonujące na Litwie wraz z holenderskimi F-35 oraz amerykańskie F-15, które obecnie rozmieszczone są w Polsce, wzięły udział w szkoleniu integracyjnym nad krajami bałtyckimi.
Polskie F-16, holenderskie F-35 i amerykańskie F-15 wzięły udział we wspólnym szkoleniu integracyjnym. Odbyły się one na terytorium krajów bałtyckich. Jak czytamy w serwisie ac.nato.int, piloci wspierani przez tankowce powietrze-powietrze ćwiczyli taktykę i procedury, które pozwoliłyby rozwiązać szereg potencjalnych problemów, mogących zaistnieć w rzeczywistej sytuacji.
Z pilotami myśliwców współpracowali estońscy kontrolerzy ruchu powietrznego, dzięki czemu dało się rozwijać współpracę między jednostkami powietrznymi a lądowymi. Celem ćwiczeń było jednak przede wszystkim rozwijanie możliwości współpracy samolotów czwartej generacji, czyli F-15 i F-16 z modelami piątej generacji, czyli F-35.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
F-16 - wielozdaniowe myśliwce Polskich Sił Powietrznych
- Wykorzystanie pełnego potencjału naszych nowych systemów piątej generacji wraz z istniejącymi zasobami czwartej generacji ma kluczowe znacznie dla zdolności NATO do sprostania pojawiającym się i ewoluującym wyzwaniom strategicznym - mówił podpułkownik Guido "Plebs" Schols, dowódca oddziału RNLAF F-35, Polska.
F-16 to dobrze znane na całym świecie myśliwce zaprojektowane przez Lockheed Martin. Ich długość wynosi 15,03 m, a rozpiętość skrzydeł 9,45 m. Są w stanie osiągać prędkość 2 Ma, czyli prawie 2450 km/h. Produkcję F-16 rozpoczęto w 1976 r. i od tej pory stały się one sprzętem wykorzystywanym w wielu armiach świata.
Polskie myśliwce F-16 wyposażone są m.in. w działko M61A 20 mm, kierowane pociski powietrze-ziemia AGM-65G2 Maverick, bomby Mk82 i Mk84 oraz radiolokacyjne rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-5.
Myśliwce F-15, które na szkolenie dostarczyli Amerykanie, są produkowane dłużej, bo od 1927 r. Obecnie pojazdy te są produkowane przez Boeinga. Są one wyraźnie większe od F-16. Ich długość to 19,43 m, a rozpiętość skrzydeł 13,95 m. Samoloty te wyposażone są w systemy, które pozwalają na wykrywanie i śledzenie wrogich samolotów.
Na wyposażeniu F-15 znaleźć można działko M51 Vulcan 20 mm oraz uzbrojenie podwieszane na zewnętrznych węzłach. Mogą być to na przykład pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, pociski AIM-9 Sidewinder, czy np. bomby Mk83.
Myśliwce piątej generacji, czyli F-35 są produkowane od 2006 r. Ten ponaddźwiękowy samolot w swoich założeniach miał być trudny do wykrycia przez wrogów. Dobrze sprawdzają się też w zadaniach, które polegają na wykrywaniu, śledzeniu, namierzaniu i zakłócaniu łączności wroga, dzięki czemu dają przewagę w walce elektronicznej.
F-35 swoimi wymiarami są zbliżone do myśliwców F-16, co nie powinno dziwić, bo są niejako ich następcami. Długość F-35 to 15,7 m, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 10,7 m.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski