Samoloty F‑16 już w Ukrainie. Jest oficjalne potwierdzenie i wideo
Długa droga – głównie administracyjna i polityczna – jaką F-16 musiały przebyć, by znaleźć się w Ukrainie, przynajmniej dla kilku maszyn dobiegła już końca. Władze w Kijowie udostępniły pierwsze nagranie samolotów, które mają stacjonować w nieujawnionej bazie na terenie Ukrainy.
Informacje o dostarczeniu Ukrainie pierwszych samolotów F-16 podał najpierw 1 sierpnia Bloomberg, powołując się na nieujawnione i nieoficjalne źródła. 4 sierpnia tamte doniesienia znalazły oficjalne potwierdzenie.
O samolotach F-16 na ukraińskiej ziemi poinformował na różnych platformach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski, który przy okazji skrótowo przypomniał wcześniejsze starania o pozyskanie samolotów i podziękował tym, dzięki którym przekazanie myśliwców stało się możliwe.
Do wystąpienia dołączono krótki film z przemówieniem prezydenta, na którym widać F-16 (nie więcej niż dwa jednocześnie) z ukraińskimi oznaczeniami. Samoloty są uzbrojone w pociski powietrze powietrze krótkiego zasięgu AIM-9 Sidewinder, średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM i mają pod skrzydłami dodatkowe zbiorniki paliwa.
Na jednym z ujęć widać także nietypowy - bo bardzo nowoczesny - dodatek. Jest nim zasobnik do walki radioelektronicznej ECIPS/CJS, który znacząco zwiększa szanse samolotu na przetrwanie.
Aktualne deklaracje państw zaangażowanych w przekazanie samolotów Ukrainie dotyczą aż 85 maszyn, których dostawy będą jednak rozciągnięte w czasie.
Zadania ukraińskich F-16
Samoloty przekazane Ukrainie to maszyny w starszej wersji F-16AM/BM, a entuzjazm związany z ich przekazaniem jest od miesięcy studzony przez ekspertów. Specjaliści zwracają uwagę, że nawet kilkadziesiąt samolotów może nie wpłynąć w istotny sposób na losy wojny, a Rosjanie mieli dość czasu, by przygotować się do walki z zachodnimi maszynami.
Jako kluczowe zadanie ukraińskich F-16 wskazywane są nie tyle walki z rosyjskim lotnictwem, co wsparcie i odciążenie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Wynika to z faktu, że samolot myśliwski jest bardzo skutecznym narzędziem do zwalczania np. pocisków manewrujących.
Wartość ukraińskich F-16
Realna wartość bojowa ukraińskich F-16 pozostaje na razie nieznana ze względu na brak informacji m.in. o zastosowanym w nich radiolokatorze.
Zdolności samolotu będą radykalnie różne w przypadku użycia typowego dla tej wersji radaru AN/APG-66, zastosowania – co było sugerowane przez część komentatorów - nowszego AN/APG-68 czy nawet, co wydaje się skrajnie mało prawdopodobne, integracji starszych maszyn z najnowocześniejszym radarem AN/APG-83 SABR.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski