Są w Ukrainie przebojem. Polska dostarczy ich ponad setkę
Ukraina otrzyma w bieżącym roku ponad setkę pojazdów opancerzonych typu Oncilla produkowanych w Stalowej Woli. Przedstawiamy historię i osiągi tej maszyny o polsko-ukraińskim rodowodzie.
Podczas konferencji Defence24 Days dyrektor firmy MISA zaznaczył, że w 2025 r. do Ukrainy trafi kolejna partia ponad 100 pojazdów Oncilla. Są one bardzo dobrze oceniane przez Ukraińców. Dotychczas dostarczono ponad 200 wozów, co stanowi wydatne wzmocnienie dla Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Oncilla — jak ukraińska porażka stała się przebojem
Jak opisywał dziennikarz Wirtualnej Polski Łukasz Michalik, Oncilla to ulepszona wersja ukraińskiego pojazdu Dozor-B produkowana na licencji. Pierwotny projekt miał wiele wad, co nadało mu przydomek "Pozor". Jednakże dzięki współpracy z polską firmą MISTA usterki zostały ostatecznie wyeliminowane i tak powstała Oncilla.
Obecnie Oncilla jest produkowana na poczet Sił Zbrojnych Ukrainy. Bła też jednak oferowana w przetargach na nowy pojazd dla Wojska Polskiego i Straży Granicznej, ale bez sukcesu. Oncilla to pojazd o masie 8,8 tony i ładowności czterech ton z opancerzeniem na poziomie 2 według standardu STANAG 4569. Oznacza to odporność na ostrzał pociskami przeciwpancerno-zapalającymi kalibru 7,62×39 mm lub eksplozją do 6 kg ładunku wybuchowego pod dowolnym kołem. Istnieje jednak opcja dopancerzenia Oncilli do poziomu 3.
Cenne wsparcie
Oncilla to pojazd w układzie 4x4, którego załogę stanowią trzy osoby, a dodatkowo może przewozić sześcioosobowy desant. Dostępne warianty obejmują wóz patrolowy w załogową lub opcjonalnie bezzałogową wieżyczkę z wielkokalibrowym karabinem maszynowym NSW, odmianę wozu dowodzenia lub rozpoznania chemicznego i radiologicznego;
Biorąc pod uwagę braki sprzętu opancerzonego w Ukrainie, każda Oncilla - podobnie jak MRAP-y - jest bardzo cenna szczególnie pod kątem logistyki w regionie przyfrontowym. Sprawdza się też dobrze jako substytut bojowego wozu piechoty lub większego transportera opancerzonego w części jednostek.