Rzadka, tajemnicza ryba znaleziona na plaży. Waży aż 45 kilogramów

Rzadka, tajemnicza ryba znaleziona na plaży. Waży aż 45 kilogramów

Ogromny strojnik odnaleziony w Oregonie.
Ogromny strojnik odnaleziony w Oregonie.
Źródło zdjęć: © Facebook | Seaside Aquarium
Marcin Watemborski
21.07.2021 08:50

Na brzeg plaży w Oregonie (USA) wody oceanu wyrzuciły przedziwne stworzenie. Nie tylko wygląda dziwnie, ale również należy do rzadkiego i niezbadanego dobrze gatunku. Takie znalezisko to gratka dla naukowców, którzy będą chcieli dowiedzieć się jak najwięcej, badając okaz.

Strojnik, czyli Lampris guttatus, to bardzo rzadka ryba. W Stanach Zjednoczonych jest nazywana moonfish, co oznacza dosłownie rybę księżycową. Można ją spotkać jedynie w wodach Oceanu Atlantyckiego oraz Pacyficznego. Jest to zwierzę głębinowe.

Rzadka ryba charakteryzuje się specyficznym wyglądem. Nie tylko przypomina ogromną złotą rybkę – jej łuski mają głównie kolor złoty i czerwony ze srebrnymi wstawkami – ale też jest całkiem pokaźnych rozmiarów, bo ma aż metr długości 45-kilogramowe stworzenie postawione na brzuchu sięga niemal do pasa dorosłemu mężczyźnie.

Dyrektorka Seaside Aquarium Keith Chandler powiedziała, że ryba została odnaleziona martwa, a mieszkańcy nie wiedzieli, czym jest. Po to, by dowiedzieć się więcej na temat strojnika, naukowcy wykonają sekcję. Ryba jest o tyle ważnym znaleziskiem, że wcześniej nie udało się dokładnie zbadać tego gatunku ze względu na występowanie na bardzo dużych głębokościach wód oceanicznych.

Obecnie ryba czeka na specjalistów zamknięta w zamrażarce.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)