Rosyjski sprzęt był bez szans. Ukraińcy zaatakowali bronią z Polski

Rosyjski sprzęt był bez szans. Ukraińcy zaatakowali bronią z Polski

Rosyjski sprzęt na celu Warmate
Rosyjski sprzęt na celu Warmate
Źródło zdjęć: © X, @front_ukrainian
Mateusz Tomczak
15.02.2024 16:56, aktualizacja: 15.02.2024 17:30

W sieci pojawiło się nagranie prezentujące udany atak na pozycję Rosjan z radarem Kasta-2E2. Sprzęt został wyeliminowany przy użyciu amunicji krążącej Warmate, która trafia do Ukrainy w ramach wsparcia z naszego kraju. Przypominamy jej najważniejsze cechy.

Nowe nagranie nie jest pierwszym z Warmate w roli głównej. Już wcześniej pojawiały się dowody na wysoką skuteczność tej polskiej broni, dzięki której Ukraińcom udało się wyeliminować wiele sprzętu i żołnierzy armii Putina. Publikowano filmy przedstawiające udane ataki Warmate m.in. na systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1, systemy przeciwlotnicze Tor czy budynki, w których ukrywali się Rosjanie. Tym razem Ukraińcom udało się wyeliminować mniejszy, ale ważny cel.

Warmate niszczy rosyjski radar

Z dalszego udziału w wojnie wykluczony został Kasta-2E2. To radar obserwacyjny średniego zasięgu, który jest w stanie dokonywać detekcji na dystansie do 150 km i pułapie do 6 km. Chociaż jest mobilny, to nie wypada pod tym kątem najlepiej i Rosjanie często korzystają się z niego w stacjonarnych posterunkach radiotechnicznych.

Na nagraniu można zauważyć, że Ukraińcy najpierw uderzyli Warmate w antenę radaru, a następnie dokończyli dzieła zniszczenia podczas drugiego ataku z wykorzystaniem innego bezzałogowca zrzucającego ładunki wybuchowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co potrafi polski Warmate?

Produkcją Warmate zajmuje się firma WB Electronics. Broń jest zaliczana do kategorii amunicji krążącej (ang. loitering munition), chociaż bywa nazywana również dronami kamikadze. Każda tego typu konstrukcja waży ok. 5,3 kg, cechuje się rozpiętością 1,4 m oraz długością 1,1 m.

Co sądzisz o zmianach w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu WP.

Funkcjonalność Warmate jest bardzo szeroka, ponieważ w zależności od zastosowanej głowicy operatorzy mogą wykonywać misje rozpoznawcze bądź bojowe - wtedy wykorzystywane są głowice z ładunkiem odłamkowo-burzącym (ok. 300 gramów TNT) lub kumulacyjnym. Warmate posiada też zdolność do działania w roju. Może pozostawać w powietrzu przez ok. 60 minut. Zapewnia zasięg do 40 km. Jego prędkość operacyjna to 80 km/h, ale prędkość maksymalna w trybie ataku sięga 150 km/h.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie