Rosyjska odpowiedź na Abramsy? Ekspert: Ta broń przebije każdy pancerz
16.12.2021 10:02, aktual.: 24.02.2022 15:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosyjski system rakiet przeciwpancernych Kornet (ATGM) jest w stanie przebić każdy inteligentny system aktywnej obrony pojazdów – twierdzi Dmitrij Litowkin, ekspert ds. wojskowości i redaktor naczelny rosyjskiego magazynu "Niezależny Przegląd Wojskowy".
Litowkin podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat systemu Kornet z rosyjską agencją prasową TASS. "Samobieżne systemy rakiet przeciwpancernych Kornet mogą strzelać w trybie tandem. Oznacza to, że w ramach jednego pola dowodzenia i kontroli mogą zostać wystrzelone jednocześnie dwa pociski, zdolne pokonać system aktywnej ochrony przeciwnika. Obie rakiety wystrzelone w ten sposób podążają za sobą w pojedynczej wiązce laserowej z krótkim odstępem, co pomaga oszukać inteligentne systemy ochrony pojazdów opancerzonych, takie jak izraelski Iron Fist (pl. Żelazna Pięść) opracowany przez IMI" – powiedział rosyjski ekspert.
Rosyjski pocisk do walki z czołgami
Jak wyjaśnia agencja TASS, działanie Iron Fist polega na wykrywaniu nadlatującego pocisku za pomocą czujnika i zniszczeniu go, zanim dotrze celu. Zdaniem Litowkina system może jednak nie sprawdzić się w starciu z Kornetem, ponieważ drugi pocisk trafi w cel, nawet jeśli pierwszy ulegnie zniszczeniu.
Ekspert zwrócił uwagę, że do ochrony pancerza stosuje się również różne aerozole i zasłony dymne. "Nie zmniejsza to jednak znacząco wydajności inteligentnej rakiety Kornet. Nawet jeśli zasłona dymna pojawi się nagle, gdy pocisk będzie zbliżał się do celu, Kornet nie straci kontroli i nadal będzie poruszał się po pierwotnym torze lotu. Biorąc pod uwagę prędkość tej rakiety, cel najprawdopodobniej nie będzie miał czasu na zmianę swojej pozycji" – twierdzi rozmówca TASS.
Pociski Kornet mogą atakować cele zarówno za pomocą sparowanych głowic startowych, jak i tandemowych, które uderzają w pancerz reaktywny i przebijają różne dodatkowe płyty opancerzenia pojazdu. "Co ważne, pocisk ma głowicę wysokowybuchową z ładunkiem tandemowym. Oznacza to, że podczas ataku eksplodują dwa ładunki. Pierwszy, ołowiany, usuwa reaktywny pancerz pojazdu, podczas gdy drugi bezpośrednio go niszczy" – wyjaśnia Litowkin.
Broń, która pokona Abramsy?
Jak czytamy na łamach TASS, system rakiet przeciwpancernych Kornet jest przeznaczony do rażenia czołgów i innych celów opancerzonych, w tym pojazdów wyposażonych w zaawansowany pancerz reaktywny i systemy aktywnej obrony. Chociaż medium nie wspomina, czy broń jest w stanie skutecznie zwalczać amerykańskie czołgi M1A2 Abrams (Polska zakupiła ich 250 sztuk), można przypuszczać, że Kornety są rozwijane również w kierunku przebijania się przez pancerze tych pojazdów.
Zobacz także
Rosyjski pocisk jest kierowany za pomocą wiązki laserowej. W ostatnim czasie zasięg ostrzału przeciwpancernego systemu rakietowego Kornet został zwiększony z 5,5 km do 8 km.
Na początku grudnia Siergiej Michajłow, zastępca dyrektora generalnego holdingu High-Precision Weapons (ros. Wysokocznyje komplieksy), spółki zależnej rosyjskiego Rosteku, przekazał TASS, że system Kornet-EM można dostosować do każdego typu podwozia. W podstawowej wersji jest on umieszczany na dwóch masztach teleskopowych, z których każdy może przenosić po cztery pociski.