Rosjanie zniszczyli Challengera 2. Nikt przed nimi tego nie dokonał
06.09.2023 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińska armia straciła czołg Challenger 2. Wyeliminowanie tej jednostki jest sukcesem Rosjan. Jak podało brytyjskie ministerstwo obrony, to pierwszy przypadek zniszczenia tego czołgu w jakimkolwiek konflikcie przez wrogi obóz. Przypominamy jego najważniejsze cechy, dzięki którym przez długi czas był określany jako niemal niezniszczalny.
Zdjęcia oraz krótkie nagranie prezentujące płonący czołg bardzo szybko obiegły media społecznościowe. Początkowo były rozpowszechniane głównie przez rosyjskie kanały, w związku z czym brakowało pewności czy faktycznie jest to Challenger 2. Potwierdziły to jednak analizy ekspertów cytowanych przez brytyjskie media, a także tamtejszy minister obrony Grant Shapps.
Zniszczony czołg najprawdopodobniej należał do 82. Brygady Desantowo-Szturmowej. Jak informowaliśmy, to świetnie wyposażona ukraińska jednostka korzystająca m.in. z Challengerów i amerykańskich transporterów opancerzonych Stryker.
Challenger 2, czołg z wyjątkowym pancerzem
Challenger 2 to brytyjski czołg podstawowy trzeciej generacji. Wyróżnia się przede wszystkim wielowarstwowym pancerzem Chobham/Dorchester. Można montować w nim dodatkowe zestawy pancerza reaktywnego, załoga jest też chroniona przez system NBC (ochrony jądrowej, biologicznej i chemicznej). W momencie wchodzenia tego czołgu do służby w 1994 r. miał on opinię najbezpieczniejszego na świecie. Nawet dziś Challenger 2 wypada pod tym kątem ponadprzeciętnie.
Świetne opinie na temat wytrzymałości brytyjskiej maszyny nie wzięły się znikąd. Challenger 2 brał udział m.in. w walkach podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Szeroko opisywany był wrogi atak, podczas którego udało mu się przetrwać trafienie kilkunastu pocisków z granatników RPG-7 i przeciwpancernego pocisku kierowanego Milan. Jedyne odnotowane zniszczenie tego czołgu w 2013 r. było efektem przypadkowego bratobójczego ognia.
Z racji rozbudowanego pancerza Challenger 2 waży ponad 60 t, ale posiadając silnik o mocy 1200 KM jest w stanie rozpędzić się do ok. 55 km/h. Jest wyposaży dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm, a przede wszystkim w gwintowaną armatę L30A1 kal. 120 mm, co też wyróżnia go na tle innych czołgów posiadanych przez państwa NATO (są wyposażone w armaty gładkolufowe).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile brytyjskich czołgów ma Ukraina?
Wielka Brytania przekazała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. Potwierdzając zniszczenie jednego z nich przez stronę rosyjską Grant Shapps dodał, że nie ma planów wysłania na front kolejnych tego typu jednostek.
Z ostatniego raportu opublikowanego na łamach Sunday Mirror wynika, że Brytyjczycy muszą zadbać o własne zasoby ciężkiego sprzętu pancernego. Na skutek wieloletnich zaniedbań i skupieniu się głównie na marynarce wojennej mają teraz mniej czołgów niż Madagaskar.
Jednocześnie w najbliższej przyszłości Wielka Brytania zamierza wspomóc Ukrainę gąsienicowymi wozami FV107 Scimitar.
Już w tym miesiącu na front powinna dotrzeć dostawa innych potężnych czołgów, amerykańskich Abramsów. Ukraińcy zakończyli szkolenie z ich obsługi, które odbywało się w Niemczach.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski