Rosjanie wysyłają posiłki na front. Nagranie pokazuje zmodyfikowane pojazdy

Rosjanie wysyłają posiłki na front. Nagranie pokazuje zmodyfikowane pojazdy

Kolumna rosyjskich BM-21 "Grad"
Kolumna rosyjskich BM-21 "Grad"
Źródło zdjęć: © Twitter | WarMonitors
Mateusz Tomczak
10.08.2023 10:58

Do sieci trafił krótki materiał wideo prezentujący kolumnę rosyjskich BM-21 "Grad". To sprzęt, który jest powszechnie stosowany przez armię Putina w Ukrainie. W tym przypadku uwagę zwracają jednak dodatkowe elementy, jakie zostały zamontowane na każdym z widocznych egzemplarzy.

Według relacji publikowanych w mediach społecznościowych kolumnę rosyjskich BM-21 "Grad" zauważono na autostradzie P228 w pobliżu miasta Kamyszyn,w obwodzie wołgogradzkim. Wszystkie jednostki miały poruszać się w kierunku ukraińskiego frontu. Na filmie widać, że Rosjanie zdecydowali się wysłać do boju kolejnych kilkanaście BM-21 "Grad". Jednocześnie w oczy rzucają się modyfikacje w postaci klatek zamontowanych na każdym z pojazdów.

Zmodyfikowane BM-21 "Grad" jadą na front

Tego typu dodatki były widywane na sprzętach stosowanych zarówno przez Rosjan, jak i Ukraińców. Początkowo montowano je głównie na czołgach, z czasem zaczęły się pojawiać także na haubicach, a teraz Rosjanie postanowili rozbudować w ten sposób BM-21 "Grad", czyli wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe.

Tego typu klatki nie są rozwiązaniem znacząco zwiększającym bezpieczeństwo załogi danego pojazdu, ale obydwie strony konfliktu decydują się na nie nieprzypadkowo. W konkretnych okolicznościach dodatkowe zabezpieczenie może pomóc, np. w momencie ataku amunicją zrzucaną z dronów czy z wykorzystaniem dronów kamikadze, co też często robią w Ukrainie żołnierze obydwu wrogich sobie obozów.

Istotny jest sam montaż takiej klatki i jej jakość. W przypadku nagranych BM-21 "Grad" można założyć, że nie wykonano tego w warunkach polowych. Każdy pojazd otrzymał aż trzy umocnienia, zostały zamontowane na wyrzutniach, kabinach oraz silnikach. Ochrona została przygotowana z myślą o kluczowych elementach konstrukcji tych jednostek. W przypadku niepowodzenia ataku za pośrednictwem dronów tak wzmocniony pojazd może zostać zniszczony przy pomocy cięższych pocisków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

BM-21 "Grad" często stosowany na wojnie

BM-21 "Grad" to jedna z częściej wykorzystywanych broni w Ukrainie. Wywodzi się jeszcze z czasów ZSRR, przez lata została wyprodukowana w wielu egzemplarzach i weszła do służby kilkudziesięciu państwach. Największe zapasy mają oczywiście Rosjanie.

To wieloprowadnicowa i samobieżna wyrzutnia rakietowa. Zastosowany silnik pozwala rozpędzić się ten prawie 14-tonowy sprzęt do 75 km/h. Rosjanie postawili przy tym na podwozie z ciężarówki Ural-375D i napęd 6x6.

Za eliminowanie wyznaczonych celów odpowiada wyrzutnia na pociski kal. 122 mm. Każdy z nich (w standardowych wersjach) jest wyposaży w głowicę o wadze ok. 20 kg. Pozwala razić wrogie obiekty na dystansie do ok. 20 km.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie