Rosjanie strzelają do statków dla zabawy. Ofiarą mógł być statek z Turcji
30.01.2023 15:23, aktual.: 30.01.2023 15:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosjanie w tej wojnie pokazali swoją niekompetencję i bezwzględność. W drugim przypadku mamy ostrzał statku handlowego zacumowanego w Chersońskim porcie za pomocą przeciwpancernego pocisku kierowanego (ppk) 9K113 Konkurs. Wyjaśniamy jego możliwości.
Tym razem w sieci pojawiło się nagranie dwóch Rosjan strzelających z ppk 9K113 Konkurs do statku zacumowanego w chersońskim porcie. Co prawda Clash Report twierdzi, że użyte ppk to 9K111 Fagot, ale to 9K113 Konkurs. Obydwa systemy wyglądają bardzo podobnie, ale warto zwrócić uwagę na wyraźne zgrubienie w tylnej części tuby zawierającej pocisk, które jest charakterystyczne dla systemu 9K113 Konkurs.
Całkiem możliwe, że mamy tutaj nagranie z ataku na turecki statek handlowy Tuzla pływający pod banderą Vanuatu sprzed paru dni. Poniżej widać dziurę w kadłubie wywołaną atakiem za pomocą ppk. Statek Tuzla jest uwięziony w Chersoniu od lutego 2022 roku, ponieważ umowa zbożowa nie dotyczy wszystkich jednostek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System 9K113 Konkurs — stary, ale wciąż groźny
Korzenie systemu 9K113 Konkurs i niemalże bliźniaczego 9K111 Fagot sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to biuro konstrukcyjne Tuła rozpoczęło projektowanie ppk drugiej generacji. Prace zostały zakończone w 1974 roku wraz z wprowadzeniem obydwu systemów do uzbrojenia ZSRR i ich sojuszników z bloku wschodniego.
Obydwa systemy wykorzystują naprowadzanie półaktywne za pomocą kanału optycznego przy wykorzystaniu rozwijanego kabla, ale różnią się zasięgiem maksymalnym i osiągami głowicy bojowej. Przykładowo zasięg 9K111 Fagot to 2 km, a 9K113 Konkurs może razić cele na dystansie do 4 km. Ponadto pocisk Konkursa ma trochę większy kaliber (135 mm) w porównaniu do Fagota (120 mm).
Za niszczenie celu odpowiada głowica kumulacyjna w pierwszych wersjach mogąca przepalić 500/600 mm stali pancernej, ale z czasem zaczęto stosować nowsze warianty pocisku. Te już wykorzystywały głowicę tandemową zdolną poradzić sobie z jednowarstwowym pancerzem reaktywnym opartym np. o kostki Kontakt-1.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski