Rosjanie maskują cysterny. Spróbuj nie pęknąć ze śmiechu

Rosjanie maskują cysterny. Spróbuj nie pęknąć ze śmiechu

Rosyjska cysterna jako "ciężarówka z drewnem".
Rosyjska cysterna jako "ciężarówka z drewnem".
Źródło zdjęć: © Twitter | Clash Report
Przemysław Juraszek
07.01.2023 16:47, aktualizacja: 07.01.2023 19:16

Rosyjski pęd do drewna był widoczny już o pierwszych tygodni wojny, i po prawie roku sytuacja nie uległa zmianie. Wojskowi starają się maskować cysterny z paliwem jako ciężarówki z drewnem. Problem w tym, że to niczego nie zmienia.

Jeszcze podczas epizodu kijowskiego wojny w Ukrainie, Rosjanie wzmacniali ciężarówki drewnem, a później w zasadzie już czymkolwiek. Tym razem widzimy zamaskowaną cysternę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak ciężarówka z drewnem.

Co ciekawe nie jest to nawet malowanie, ale pieczołowicie pocięte i przyklejone kawałki drewna, które dają efekt nawet z bliska. Dopiero podłączone węże zdradzają prawdziwą naturę tej "ciężarówki z drewnem".

Takie maskowanie może zmylić operatora komercyjnych donów pokroju DJI Mavic 3 używanych m.in. do przeprowadzania zwiadu, ale w drugiej strony kto zwozi drewno ciężarówkami na terenie wojennym? Już samo to w sobie jest podejrzane, a wyróżniający się kamuflaż ułatwia śledzenie pojazdu. Ten może więc skutecznie zaprowadzić śledzącego drona np. do ukrytych rosyjskich pozycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei dłuższa obserwacja może ułatwić stworzenie sieci rosyjskiej logistyki oraz ujawnić lokalizację składów paliwa i/lub magazynów amunicji, które mogą stać się następnie celem dla artylerii lufowej bądź zestawów M142 HIMARS lub M270 MLRS.

Drewno nie zwiększa także ochrony nawet przed bronią strzelecką, a jego zastosowanie negatywnie wpływa na masę pojazdów, co prowadzi do pogorszenia mobilności w terenie oraz szybszego zużycia opon elementów zawieszenia. Na zdjęciach widzimy też starsze ciężarówki Ural-4320 produkowane od lat 70. XX wieku, a nie KamAZ-43114 produkowane od 1995 roku (czwarte zdjęcie ze spaloną ciężarówką). Średnio jedna rosyjska cysterna wojskowa może przewozić do 7000l paliwa.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie