Rosjanie czują oddech NATO na plecach. Gigant śledzi ich non stop
Należący do brytyjskich sił powietrznych Boeing RC-135 wystartował w piątek 18 października ok. godziny 12 czasu polskiego z bazy Waddington w pobliżu Birmingham i obrał kurs na wschód. Do polskiej przestrzeni powietrznej wleciał w okolicach Szczecina, skąd dalej udał się w stronę obwodu królewieckiego, gdzie kolejny dzień śledzi ruchy Rosjan.
18.10.2024 | aktual.: 18.10.2024 14:41
Zwiadowczy Boeing RC-135 jest w ostatnim czasie częstym gościem nad polskim niebem. Regularnie pojawia się w pobliżu obwodu królewieckiego, gdzie zatacza kilka okrążeń wokół tego rosyjskiego obszaru.
Brytyjski samolot zwiadowczy nad Polską
W piątek 18 października NATO wysłało do śledzenia ruchów Rosjan maszynę należącą do brytyjskich sił powietrznych. Boeing RC-135 z rejestracją ZZ665 i znakiem wywoławczym (callsign) RRR7218 kolejny dzień z rzędu zajął się obserwacją przesmyku suwalskiego.
Samoloty RC-135, będące częścią rodziny C-135, zostały poddane licznym i znaczącym modernizacjom. Zostały one wyposażone w zaawansowane cyfrowe systemy pokładowe oraz dwuprzepływowe silniki turbowentylatorowe CFM56, co znacznie poprawiło ich wydajność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaawansowana maszyna zwiadowcza
RC-135 wykorzystuje w swojej działalności systemy AELS (Automatyczny System Lokalizowania Nadajników) oraz PPMS (System Precyzyjnego Pomiaru Mocy). System AELS służy do wykrywania źródeł emisji elektromagnetycznych, natomiast PPMS umożliwia precyzyjny pomiar mocy promieniowania i analizę jego źródła.
Model RC-135 bazuje na konstrukcji transportowego Boeinga C-135 Stratolifter. Jego długość wynosi 41,53 m, natomiast rozpiętość skrzydeł to 39,88 metra. Samolot ten może osiągnąć maksymalną prędkość 933 km/h i ma zasięg do 9,1 tys. km. Takie charakterystyki pozwalają RC-135U realizować długotrwałe misje zwiadowcze. Obecnie, według dostępnych danych, istnieją tylko dwa lub trzy egzemplarze tego modelu.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski