Nuklearny konwój Rosji. Zbliża się do granicy NATO
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek 18 października, że rozpoczęło manewry z wyrzutniami RS-24 Jars w obwodzie twerskim (czyli ok. 150 km od granicy z NATO) – czytamy na portalu Defense Romania. Armia zamierza przeprowadzić misje terenowe broni atomowej Rosji.
"Strategiczne jednostki rakietowe będą wykonywać misje wprowadzające, które obejmują prowadzenie intensywnych manewrów na bojowych trasach patrolowych" – czytamy w komunikacie rosyjskiego ministerstwa. Pojawienie się tej broni blisko granic NATO można traktować jako sygnał wysyłany przez Moskwę do Zachodu. W ten sposób Rosja próbuje najpewniej przypomnieć, że wciąż posiada w swoim arsenale groźną broń.
Atomowe Jarsy pokonają 100 km
Załogi odpowiedzialne za obsługę Jarsów będą poruszać się na trasie o długości do 100 km, gdzie żołnierze przećwiczą m.in. maskowanie i ochronę maszyn. Ponadto załogi będą się szkolić z odpierania nalotu powietrznego wroga, grup rozpoznawczych oraz dywersji. Głównym zadaniem misji z udziałem wyrzutni Jars ma być ocena skuteczności dowodzenia dużą jednostką bojową, ale też sposobu prowadzenia służby. "Komisja inspekcyjna sprawdzi m.in. spójność działań jednostek podczas wykonywania zadań" – podaje resort. Dodajmy, że to kolejne ćwiczenia z udziałem Jarsów, które odbywają się w 2024 r.
Rozmieszczenie rosyjskich wyrzutni nuklearnych Jars jest elementem rosyjskiej strategii odstraszania nuklearnego. Wysłanie kompleksów na trasy patrolowe nie jest jednak równoznaczne z tym, że RS-24 Jars zostaną wprowadzone do czynnej służby bojowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyrzutnie RS-24 Jars
RS-24 Jars stanowi istotny element rosyjskiej triady nuklearnej, która obejmuje możliwości wystrzeliwania pocisków z lądu, morza oraz powietrza. Triada nuklearna to strategia militarna, która zapewnia Rosji utrzymanie zdolności odstraszania nuklearnego oraz elastyczność w odpowiedzi na potencjalne zagrożenia. Jedynie kilka państw na świecie, w tym USA, Chiny oraz Indie, posiada pełną triadę nuklearną.
Pocisk RS-24 Jars mierzy 23 m długości z głowicą oraz ma średnicę 1,9 m. Jego waga startowa wynosi 46 t. Dzięki połączeniu naprowadzania bezwładnościowego oraz GLONASS, celność w mierze CEP rakiety RS-24 Jars określa się na 250 m. Zasięg RS-24 Jars wynosi natomiast 11 tys. km, co oznacza, że może razić niemal każde miejsce na świecie. Nośnik wyrzutni stanowią pojazdy MZKT-79221, które rozpędzają się do prędkości 45 km/h i mogą pokonać jednorazowo do 500 km.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski