Rosjanie budują dziwne wieże. To ich sposób na ochronę mostu Krymskiego
Centrum Dziennikarstwa Śledczego poinformowało, że rosyjskie władze nadal wzmacniają obronę mostu Krymskiego, który łączy okupowany Krym z Rosją. Zauważono, że rozpoczęła się budowa trzeciej wieży, na której znajdzie się system obrony powietrznej Pancyr-S1. Wyjaśniamy, jakie są możliwości tej broni.
"Pierwsze odkryte wieże składają się z dwóch części: wewnętrzna to transformująca się wieża z drabiną, a zewnętrzna to metalowa rama zabezpieczająca i utrzymująca całą konstrukcję, na której szczycie znajduje się moduł bojowy systemu rakiet i dział przeciwlotniczych Pancyr-S1" - napisano na stronie agencji, która jest projektem medialnym krymskich organizacji pozarządowych.
Tak Rosjanie chronią most Krymski
Centrum Dziennikarstwa Śledczego ujawniło nowe zdjęcie, które ukazuje wnętrze wieży w pobliżu dziesiątego przęsła mostu (licząc od jego łuku). Fotografia miała zostać wykonana pod koniec listopada br.
Ukraińscy dziennikarze podkreślają, że dwie podobne wieże wyposażone w systemy Pancyr-S1 pojawiły się po obu stronach wiaduktu na wyspie Tuzła pod koniec września br. Nowe doniesienia potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że Rosjanie będą wznosić więcej tego typu konstrukcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System przeciwlotniczy Pancyr-S1
Pancyr-S1 to jeden z najnowszych rosyjskich systemów przeciwlotniczych. O jego randze w oczach Rosjan może świadczyć fakt, że to właśnie systemy Pancyr-S1 są odpowiedzialne m.in. za ochronę Moskwy czy zimowej rezydencji Władimira Putina w Soczi.
Pancyr-S1 może wystrzeliwać pociski w kierunku celów oddalonych o 20 km i poruszających się na wysokości do 15 km. Dodatkowo systemy te mogą współpracować, tworząc grupy, które rozszerzają chroniony obszar. Konstruktorzy przewidzieli tu również uzbrojenie pomocnicze w postaci armat automatycznych 2A38M kal. 30 mm o zasięgu ok. 4 km.
Rosja wciąż intensyfikuje swoje działania, by zabezpieczyć most przed potencjalnymi atakami dronów (zarówno latających, jak i nawodnych) w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
Latem 2024 r. Rosjanie rozpoczęli budowę zabezpieczeń od południowej strony mostu. Obejmują one barki, a także boje pływające wzdłuż mostu. Zdjęcia satelitarne wykonane na przestrzeni ostatnich tygodni pokazują znaczne zwiększenie liczby barek mających na celu ochronę tej kluczowej infrastruktury.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski