Trwa ładowanie...
d46ah0n

Rosja. Wybuch wulkanu zmienia kolor nieba na całej półkuli

Wybuch wulkanu Rajkokie na Wyspach Kurylskich (tuż przy Japonii) 22 czerwca pozostawił po sobie długotrwały efekt. Chociaż erupcja nie należała do specjalnie silnych, to wyrzuciła do atmosfery taką ilość dwutlenku siarki, że rozproszyła światło słoneczne. Na długo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja. Wybuch Rajkokie był widoczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Rosja. Wybuch Rajkokie był widoczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (NASA, Fot: ISS)
d46ah0n

Niezbyt silna erupcja wulkanu Rajkokie zmieniła obraz nieba na całej półkuli północnej Ziemi. Dwutlenek siarki uwolniony do atmosfery wytworzył aerozole, które rozpraszały światło słoneczne i powodowały purpurowe zabarwienia wschodu i zachodu Słońca przez całe lato.

Pył wulkaniczny uwolniony podczas erupcji wzniósł się na wysokość nawet 17 km n.p.m. I chociaż większość gazów szybko się rozproszyła, bo nie było ich zbyt wiele, to drobne aerozole powstałe w wyniki wybuchu mogą unosić się w atmosferze nawet przez kilka miesięcy.

Prawdopodobnie nie tylko Rajkokie jest winnym tego zjawiska. Inny wulkan, Ulawan, mieszczący się na terenie Papui-Nowej Gwinei, miał całą serię wybuchów. Najpierw do kilku erupcji doszło na przełomie czerwca i lipca, a następnie na początku sierpnia.

d46ah0n

Źródło: LiveScience

Zobacz też: Włochy. Wybuch wulkanu Stromboli. Zobacz wstrząsające wideo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46ah0n

Podziel się opinią

Share
d46ah0n
d46ah0n
Więcej tematów