Wybuchł Rajkioke - uśpiony od 100 lat wulkan. NASA zrobiła zjawisko zdjęcie

Wybuchł Rajkioke - uśpiony od 100 lat wulkan. NASA zrobiła zjawisko zdjęcie
Źródło zdjęć: © NASA

01.07.2019 06:43, aktual.: 01.07.2019 08:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niezwykłe zdjęcie zrobili astronauci NASA z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kilka dni temu zobaczyli wybuch wulkanu. Oglądanie go z kosmosu zapiera dech w piersiach.

To był 22 czerwca 2019 roku nad ranem. Znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci ujrzeli nietypowy widok. Z szerokiego na 700 metrów krateru wulkanu Rajkokie zaczęły się wydobywać ogromne ilości popiołu i gazów wulkanicznych.

Rajkioke, znany bardziej jako wyspa Rajkioke, jest częścią łańcucha w pobliżu bardzo aktywnego półwyspu Kamczatka w azjatyckiej części Rosji. W tej „okolicy” znaleźć można wiele wulkanów i gorących źródeł. Znajduje się tu ich więcej, niż w jakimkolwiek innym rejonie Ziemi.

Wybuch wulkanu Rajkioke

Jednak Rajkioke – mający wysokość 550 metrów nad poziomem morza i krater o głębokości 200 metrów, od 95 lat był uśpiony. Co więcej, nic nie zapowiadało wybuchu. Naziemny monitoring nie zarejestrował wcześniej żadnych sygnałów. To astronauci NASA pierwsi zobaczyli, że się budzi. Później także krążące wokół Ziemi satelity zarejestrowały to zdarzenie. Poniżej zrobione przez nie zdjęcie:

Obraz
© NASA

Ostatni raz wulkan Rajkioke wybuchł w 1924 roku, poprzednio – w 1778. Wybuch z zeszłego tygodnia to dopiero trzecia taka sytuacja dla wulkanu Rajkokie. Naukowcy już rozpoczęli badania, co było jego powodem.

To nie jedyna wiadomość od NASA w ostatnich dniach. W poniedziałek okazałó się, że Łazik Curiosity prowadzący badania na Marsie dokonał niezwykłego odkrycia. Może świadczyć o istnieniu życia na Czerwonej Planecie. Dowodem, że na planecie znajdują się żywe organizmy ma być bardzo duża ilość metanu wykryta w Marjańskim powietrzu.

nasawulkanwiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także