Rosja fałszuje statystyki dotyczące koronawirusa? Zgonów może być nawet trzykrotnie więcej

Rosja fałszuje statystyki dotyczące koronawirusa? Zgonów może być nawet trzykrotnie więcej

Rosja fałszuje statystyki dotyczące koronawirusa? Zgonów może być nawet trzykrotnie więcej
Źródło zdjęć: © PAP
21.05.2020 11:20

Zachodnie media podają, że Rosja może poważnie zaniżać dane dotyczące zgonów z powodu COVID-19. Moskwa odrzuca te oskarżenia, ale chce skierować uwagę świata na Białoruś, która ma stosować podobne praktyki.

Zgodnie z danymi z mapy koronawirusa opracowanej przez JHU, w Rosji z powodu powikłań po koronawirusie zmarło w sumie 2 972 (dane z 20 maja). Jednak "Financial Times" i "New York Times" sugerują, że liczba ta może być zaniżona nawet trzykrotnie.

Powołując się na rosyjskie źródła, oba serwisy twierdzą, że Moskwa "poprawia" statystyki zgonów na COVID-19. Jeszcze w zeszłym tygodniu raport tamtejszej służby zdrowia miał podać, że w kwietniu w samej stolicy zmarło więcej osób niż średnio w tym samym okresie przez ostatnie 16 lat. Autorzy publikacji są zdania, że jest to efekt epidemii COVID-19.

Rosyjskie władze ostro odpowiedziały na oskarżenia zachodnich mediów, twierdząc, że są to bezpodstawne oszczerstwa. Na publikację "Financial Times" odpowiedział ambasador Rosji w Londynie Andriej Kielin prosząc, by media nie rozpowszechniały "fałszywych informacji siejących niepokój w społeczeństwie rosyjskim".

Rosja atakuje Białoruś

Zdaje się, że Rosja chce odwrócić od siebie uwagę, ponieważ rosyjski Pierwszy Kanał podał, że widzi "nieścisłości" w statystykach podawanych przez władze Białorusi. W swoim reportażu Aleksiej Kruczinin dowiódł, że epidemia zabija więcej Białorusinów niż podaje rząd.

Białoruskie media szybko odpowiedziały, nazywając reportera "sępem" i "medialnym padlinożercą", a władze odebrały mu akredytację. Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", w reportażu znalazło się wiele nieścisłości, które podważają rzetelność pracy reportera. Trudno się w takim wypadku dziwić ostrą reakcją Mińska.

Konflikt pomiędzy Rosją a Białorusią trwa jednak także na innych płaszczyznach. Łukaszenka swoją polityką pokazał, że nie zgadza się z decyzjami Putina dotyczącymi bezpieczeństwa w trakcie pandemii. Białoruś m.in. nie zamroziła swojej gospodarki oraz nie zrezygnowała z ważnych państwowych uroczystości.

Nie jest to jednak pierwszy przypadek, gdy podnoszony jest temat zaniżonych statystyk związanych z koronawirusem. Jeszcze w zeszłym miesiącu niemieccy naukowcy opublikowali badanie, zgodnie z którym na świecie wykryto zaledwie 6 proc. przypadków zachorowań. O zaniżonych statystykach zgonów na COVID-19 w Wielkiej Brytanii pisało również BBC.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)