Szczepionka na koronawirusa już wkrótce? Obiecujące wyniki testów w USA

Szczepionka na koronawirusa już wkrótce? Obiecujące wyniki testów w USA
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

20.05.2020 07:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała o obiecujących wynikach pierwszych testów klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Testy zostały przeprowadzone na niewielkiej liczbie ochotników.

Firma Moderna przekazała, że obecnie testowana szczepionka mRNA-1273, wydaje się skuteczna. Jej podanie najprawdopodobniej wywołało pożądaną odpowiedź immunologiczną u ośmiu osób, którym zaaplikowano lek.

Szczepionka na koronawirusa

- Te wstępne dane z fazy 1, choć na wczesnym etapie, pokazują, że szczepienie mRNA-1273 wywołuje odpowiedź immunologiczną o skali wywołanej przez naturalne zakażenie – powiedział Tal Zaks, jeden z głównych medyków w firmie. Dodał, że dane potwierdzają, że mRNA-1273 może potencjalnie zapobiegać chorobie COVID-19 i zwiększyć szansę doboru właściwej dawki leku do kluczowych badań.

Według firmy osobne testy przeprowadzone na myszach wykazały, że szczepionka zapobiegała replikacji wirusa w płucach.

Donald Trump usatysfakcjonowany

Doniesienia na temat wstępnych wyników badań z zadowoleniem przyjął Donald Trump. W rozmowie z dziennikarzami prezydent USA powiedział: "To niesamowite, co mogą zrobić, widziałem wyniki. Wyniki są zadziwiająco dobre".

Przedstawiciele firmy informują, że szczepionka była dobrze tolerowana i ogólnie bezpieczna dla osób, którym ją podano. Jedyne dolegliwości, jakie się pojawiły to zaczerwienienie lub ból z powodu zastrzyku.

Dyrektor wykonawczy Moderny Stephane Bancel powiedział, że wstępne testy wzbudziły pewność, że mRNA-1273 ma "duże prawdopodobieństwo zapewnienia ochrony" przed wirusem.

Szczepionka jest opracowywana przy współpracy z Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych kierowanym przez Anthony'ego Fauciego, a test kliniczny został przeprowadzony przez National Institutes of Health. Moderna otrzymała pół miliarda dolarów od rządu USA na pracę nad szczepionką.

W pierwszej fazie badań trzy grupy pacjentów po 15 osób w wieku od 18 do 55 lat otrzymały 3 różne dawki szczepionki. Niedługo rozpoczną się badania w ramach drugiej fazy, a trzecia, najważniejsza faza najprawdopodobniej zacznie się w lipcu. To w jej trakcie eksperci potwierdzą ostateczną skuteczność szczepionki w walce z COVID-19.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)