Roboty humanoidalne. Wielki wyścig między Chinami a USA
Chiny zwiększają swoje zaangażowanie w doskonalenie technologii robotów humanoidalnych, z zamiarem osiągnięcia przewodnictwa w międzynarodowym wyścigu. Stany zjednoczone nie chcą pozostać w tyle, co zapowiada intensywną rywalizację. Rok 2025 może okazać się kluczowy.
Sukces firm takich jak DeepSeek i Unitree intesyfikuje starania Chin, aby stać się czołowym producentem robotów humanoidalnych. Wojna technologiczna rozpoczęła się, a Stany Zjednoczone nie zamierzają pozostać w tyle. Czy USA uda się prześcignąć Chiny?
Futurystyczne show w Las Vegas
Podczas targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, które miały miejsce 7 stycznia, prezes amerykańskiej firmy Nvidia, Jensen Huang, podkreślił w swoim przemówieniu, że branża robotyki jest bliska osiągnięcia znaczącego przełomu. Huangowi na scenie towarzyszyło 14 humanoidalnych robotów, które unaoczniać miały szykującą się zmianę. Wśród 14 robotów na scenie CES – w tym modelu Unitree H1 – sześć firm pochodziło z Chin, a cztery z USA.
Najbliższy czas, bowiem jest kluczowy w branży, a 2025 r. może przynieść zmiany i zmaterializowanie scenariuszy rodem z science-fiction. Potencjalna wygrana, którejś z światowych gospodarek będzie miała wpływ na cały świat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uniwersalne słuchawki z gamingowym twistem! Test Mad Dog GH750K
Spektakularny pokaz na chińskiej Gali Festiwalu Wiosny
Jak podaje portal SCMP, kilka tygodni później, podczas Gali Festiwalu Wiosny, która organizowana jest z okazji Chińskiego Nowego Roku, zaprezentowano wyjątkowy pokaz. Wraz z artystkami na scenie wystąpiły roboty, które ukazały artystyczną współpracę na linii człowiek-robot. Produktom firmy Unitree można pozazdrościć koordynacji i umiejętności. Same maszyny były niesamowicie synchronizowane i precyzyjne. Pokazanie osiągnięć robotyki na święcie nie było przypadkowe, bo wydarzenie jest niesłychanie popularne, a samą galę oglądał ponad miliard odbiorców.
Chiny planują, by do 2035 r. roboty stały się integralną częścią przemysłu. Już teraz wprowadzane są wytyczne wspierające innowacje, a do 2025 r. ma powstać system innowacji związany z humanoidami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a USA nie chce przegrać
Oba wydarzenia podgrzały atmosferę, poruszyły publiczność i zaostrzyły apetyt na wygrani wyścigu technologicznego. Kierunek na 2025 r. w branży robotycznej został wyznaczony i wielu producentów robotów przygotowuje się do masowej produkcji i globalnej komercjalizacji. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych 5-10 lat humanoidy mogą stać się powszechne i podobnie jak sztuczna inteligencja, staną się elementem codzienności. ChatGPT.
Firmy z całego świata pragną zdobyć swój udział tej spektakularnym, lecz nieco niepokojącym wyścigu. Chociaż żaden kraj nie wydaje się być całkowicie dominujący, Chiny i Stany Zjednoczone niewątpliwie znajdują się w czołówce.
W miarę jak robotyczna rewolucja nabiera tempa, staje się coraz bardziej oczywiste, że nie jest to jedynie kwestia postępu technologicznego, a także społecznego czy ekonomicznego. Stawką jest przyszłość relacji między ludźmi a maszynami i rozłożenie sił na rynku pracy. Nie wiemy, kto i które państwo wygra ten kluczowy wyścig, jednak trudno ukryć to, że rywalizacja światowych gospodarek trzyma w napięciu niemal cały świat.
W nadchodzących latach możemy spodziewać się dalszego rozwoju i innowacji w tej dziedzinie. Produkcja i komercjalizacja robotów wyglądających jak ludzie zmieni świat i może wpłynąć na każdy aspekt naszego życia. Niezależnie od naszych odczuć musimy przygotować się na przełom, który będzie miał wpływ na gospodarkę światową.
Źródło: South China Morning Post
Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski