Ptaki uczą się właściwych zachowań z telewizji. Zaskakujące obserwacje badaczy
Nowe badanie dowodzi, że ptaki oglądające nagrania o zwyczajach żywieniowych innych ptaków, uczą się ich dobrych praktyk. Dzięki temu zwierzęta mogą uniknąć zatrucia szkodliwymi pokarmami oraz oszczędzić czas i energię potrzebne na szukanie jedzenia.
24.02.2020 | aktual.: 24.02.2020 22:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z University of Cambridge twierdzą, że ptaki mogą nauczyć się, jakie pokarmy jeść, a których unikać, obserwując zwyczaje żywieniowe innych ptaków na ekranie telewizora.
Sikorki szybko się uczą
Badanie opisane na łamach Journal of Animal Ecology wykazało, że sikorka modra i sikorka bogatka nauczyły się, które jedzenie jest dla nich dobre, oglądając filmy z innymi sikorkami i stosując metodę prób i błędów. To wyuczone zachowanie może pomóc ptakom w uniknięciu potencjalnego zatrucia.
W trakcie badań naukowcy wykorzystali płatki migdałów przyklejone do białych kartek. Część płatków namoczono w roztworze o gorzkim smaku i przyczepiono do kartek z narysowanym kwadratem. Reakcje sikorek na smaczne i gorzkie płatki zostały nagrane, a następnie pokazane innym ptakom.
Podglądanie innych sposobem na naukę
- Sikorki modre i sikorki bogatki żerują razem i mają podobną dietę, ale mogą się wahać przed spróbowaniem nowego jedzenia – powiedziała Liisa Hamalainen, badaczka z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge. Dodała, że ptaki obserwując innych przedstawicieli swojego gatunku, mogą w szybki i bezpieczny sposób dowiedzieć się, które zdobycze są dla nich najlepsze. Mogą również zminimalizować czas i energię potrzebną na próbowanie różnych pokarmów i uniknąć negatywnych skutków spożywania toksycznego jedzenia.
To pierwsze badanie, które dowodzi, że sikorka modra uczy się tak samo szybko, jak sikorka bogatka poprzez obserwację zachowań innych ptaków.