Przywracanie systemu Windows 8 - czemu służy i jak je wykonać?

Jeżeli nasz system Windows 8 przestaje pracować tak jak wcześniej i pojawiają się problemy z jego sprawnym działaniem, możemy użyć funkcji przywracania systemu. Dzięki temu możemy szybko i we własnym zakresie naprawić komputer.

Przywracanie systemu Windows 8 - czemu służy i jak je wykonać?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

04.08.2017 | aktual.: 26.03.2019 22:14

Czym jest przywracanie systemu Windows?

Przywracanie systemu Windows powoduje, że nasz system wraca do stanu poprzedniego bądź początkowego, tzn. albo do stanu sprzed utworzenia tzw. punktu przywracania, albo do stanu pierwotnego z kopii zapasowej utworzonej na samym początku korzystania z komputera (inaczej mówiąc do ustawień fabrycznych). Zatem pojęcie przywracania systemu Windows możemy rozumieć w zasadzie dwojako.

Przywracanie systemu Windows do stanu początkowego wiąże się często z wykorzystaniem kopii zapasowej na tzw. partycji recovery. Partycja recovery występuje w laptopach, więc jeżeli przywracamy Windowsa do ustawień fabrycznych, przywracamy również wszelkie programy, które były zainstalowane na początku. Mogą również zniknąć nasze dokumenty osobiste.

Dlaczego przywracamy system Windows?

System Windows przywracamy dlatego, że komputer niekiedy sprawia nam kłopoty po zainstalowaniu nowego oprogramowania, aktualizacji czy sterownika albo złapał uporczywego wirusa, z którym nie radzi sobie program antywirusowy. Bywa również tak, że musimy użyć jakiegoś programu, który bardzo ingeruje w pracę komputera, więc nie ma gwarancji, że po jego użyciu system będzie pracował stabilnie tak jak dotąd.

Punkty przywracania systemu Windows 8

Punkt przywracania systemu Windows 8 zawiera najważniejsze dane systemowe komputera, a inaczej mówiąc „zapamiętuje” swój stan w momencie utworzenia tego punktu. Dzięki tej opcji możliwe jest przywrócenie systemu Windows sprzed instalacji jakiegoś oprogramowania czy aktualizacji, która sprawiła nam problem.

Żeby utworzyć punkt przywracania systemu Windows 8 należy wejść w Panel Sterowania, następnie w opcję „System i zabezpieczenia”, a potem w „System”. Po lewej stronie okna znajduje się „Ochrona systemu”. Kiedy na nią klikniemy, pojawi się panel z ustawieniami systemowymi oraz opcja „Utwórz teraz punkt przywracania dla dysków...”. Klikamy w przycisk „Utwórz”.

Jeżeli chcemy przywrócić system z punktu przywracania, w oknie „Ochrona systemu” wybieramy przycisk „Przywracanie systemu”. Wówczas pojawi się kreator przywracania systemu, w którym możemy wykorzystać utworzony przez nas punkt.

Przywracanie systemu Windows 8 – odświeżanie i restartowanie systemu

System Windows 8 umożliwia również automatyczne przywracanie ustawień z zachowaniem wszystkich plików użytkownika oraz całkowity restart systemu, a więc przywrócenie do ustawień fabrycznych.

Żeby odświeżyć system Windows 8 bądź przywrócić system Windows 8 do ustawień fabrycznyc, należy wejść w „Ustawienia”, które pojawią się po prawej stronie ekranu pulpitu, a następnie wybrać „Zmień ustawienia komputera”. Potem klikamy w opcję „Aktualizacje i odzyskiwanie”, a następnie wybieramy opcję „Odzyskiwanie”.

Pojawią się wówczas 3 opcje:

  • „Odśwież komputer z zachowaniem istniejących plików”, co umożliwia automatyczne przywrócenie ustawień systemu z zachowaniem naszych osobistych plików oraz oprogramowania;
  • „Usuń wszystkie dane i ponownie zainstaluj system Windows”, co umożliwia przywrócenie systemu do stanu pierwotnego bez zachowywania osobistych plików i programów;
  • „Uruchamianie zaawansowane”, które zawiera różne zaawansowane opcje.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)