Jak wyłączyć aktualizacje Windows 7 - sposoby
Czasami nie chcemy, aby system Windows 7 instalował dodatkowe elementy bez naszej wiedzy lub aby w ogóle je instalował. Na szczęście istnieją sposoby na powstrzymanie automatycznych aktualizacji.
14.06.2017 | aktual.: 26.03.2019 22:05
Aktualizacje Windows 7 - instalować czy nie?
Automatycznie uruchamiające się i instalujące aktualizacje systemu Windows 7 bywają irytujące. Po wykonaniu tej czynności komputer oczywiście zamknie się sam, ale problem pojawia się, gdy chcemy zamknąć laptopa i zabrać go ze sobą.
Odciąganie instalacji już automatycznie pobranych dodatkowych pakietów do Windows 7 skutkuje często ich stopniowym nagromadzaniem, a to z kolei powoduje jeszcze dłuższy czas instalacji i niekiedy większą frustrację. Czy warto całkiem zrezygnować z aktualizacji Windows 7?
Niektórzy twierdzą, że warto, a nawet trzeba instalować automatyczne aktualizacje Windows 7, a niektórzy twierdzą, że wręcz przeciwnie: nie jest to konieczne i niekiedy w ogóle niepotrzebne. Bardzo często system Windows ściąga na nasz komputer nowe elementy oprogramowania, które tak naprawdę nam się nie przydadzą, a jedynie zajmą niepotrzebnie miejsce (np. pakiety językowe do Microsoft Office) lub też pogorszają działanie niektórych komponentów, np. utrudniają połaczenie się z internetem.
Po zainstalowaniu aktualizacji Windows 7 komputer przy ponownym uruchomieniu dodatkowo je konfiguruje i wprowadza, zatem musimy jeszcze nieco poczekać zanim faktycznie zabierzemy się do pracy czy zabawy. Z drugiej strony w aktualizacjach znajdują się często elementy wpływające na bezpieczeństwo naszego komputera i łatki poprawiające działanie systemu Windows 7. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc instalowanie ręczne aktualizacji Windows 7, a więc tylko tych, które faktycznie uznamy za potrzebne.
Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje Windows 7?
Automatyczne aktualizacje w systemie Windows 7 wyłączymy tak naprawdę na dwa sposoby, korzystając z dwóch funkcji: „Windows Update” w Panelu Sterowania oraz „Usługi”.
- Jak ustawić pobieranie i instalowanie aktualizacji Windows 7 na życzenie użytkownika?
Można oczywiście ustawić funkcję pobierania i instalowania aktualizacji Windows 7 jedynie na życzenie użytkownika, który będzie mógł wybrać z listy dostępnych składników tylko te, których faktycznie potrzebuje. Jest to bardzo proste: wystarczy wejść w "Panel Sterowania", kliknąć na ikonę „Windows Update” i po lewej stronie okna wybrać opcję „Zmień ustawienia”. Wówczas pojawi się rozwijane okno opcji instalacji. Możemy z niego wybrać dwa warianty: „pobierz aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy je zainstalować” albo „wyszukaj aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy je pobrać i zainstalować”.
- Jak całkowicie wyłączyć automatyczne aktualizacje Windows 7?
Można oczywiście również całkowicie wyłączyć automatyczne wyszukiwanie, pobieranie i aktualizowanie składników oprogramowania Windows 7, ale zaznaczanie opcji „nigdy nie sprawdzaj, czy są aktualizacje” w tym samym polu jak wyżej nie poskutkuje. Żeby faktycznie mieć to z głowy, trzeba głębiej „dokopać się” do funkcji systemowych.
Z pomocą przychodzi nam przystawka services.msc, do której najprościej dostaniemy się poprzez wpisanie do okienka wyszukiwania w menu Start słowa „Usługi” albo „services.msc”.Wówczas wyświetli się cała lista usług systemowych Windows 7, zarówno tych wyłączonych, jak i włączonych.
Żeby znaleźć pożądaną usługę, trzeba zjechać nieco na dół tej listy i odszukać „Windows Update”, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać z listy działań „Zatrzymaj”.