Jak przyspieszyć Windows 7?

Jak przyspieszyć Windows 7?

Jak przyspieszyć Windows 7?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
20.08.2017 09:12, aktualizacja: 26.03.2019 22:09

Komputer po dłuższym czasie użytkowania bez regularnego czyszczenia z "plikowych śmieci" albo niekiedy ze szwankującym podzespołem działa wolniej i uruchamia się dłużej. Co zrobić, aby temu zapobiec i jak przyspieszyć Windows 7? Oto kilka prostych wskazówek.

Dlaczego Windows 7 działa powoli?

Wolne działanie Windowsa 7 jest czasem wynikiem niesprawnego już komponentu komputera, a czasem efektem naszych złych przyzwyczajeń. Ściągamy wciąż różne materiały z sieci, wykonujemy wielokrotnie kopie plików, które się fragmentują, usuwamy niepotrzebne programy bez wyczyszczenia ich już nieaktywnych kluczy z rejestru, uruchamiamy wiele programów naraz przy starcie systemu, a także korzystamy ze zwalniających pracę dodatków systemowych. To wszystko sprawia, że po jakimś czasie zaczynamy mieć problemy z wydajnym działaniem Windowsa 7.

Jak przyspieszyć Windows 7 przez wyłączenie dodatków?

W systemie Windows 7 możemy wyłączyć różne graficzne dodatki, jeżeli z nich nie korzystamy. Warto zatem pozbyć się gadżetów, które spowalniają włączanie komputera. W tym celu wchodzimy w "Start" i wpisujemy w oknie do wyszukiwania "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows". Uruchamiamy polecenie, wówczas pojawia nam się lista funkcji systemu Windows 7. Wyszukujemy "Platforma gadżetów systemu Windows" i odznaczamy box.

Możemy również wyłączyć kompozycję Aero w Windowsie 7, która odpowiada za np. przezroczysty pasek Startu. Nie jest to trudne: wystarczy jedynie kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybrać z menu "Personalizuj". Wyświetli nam się wówczas okno personalizacji wyglądu pulpitu i dostepnych kompozycji. Wybieramy kompozycję "Podstawowy Windows 7", znajdującą się w polu "Kompozycje podstawowe i o dużym kontraście".

Jak przyspieszyć Windows 7 przez wyczyszczenie zbędnych plików?

Żeby usunąć z systemu Windows 7 zbędne pliki i różne pozostałości po korzystaniu z internetu, należy użyć odpowiedniego programu, np. CCleaner. Nasze użytkowanie komputera zawsze pozostawia jakieś niewidoczne na pierwszy rzut oka ślady, które gromadzą się stopniowo w systemie, jeżeli nie usuwamy ich na bieżąco, spowalniając pracę sprzętu. Mogą to być np. tymczasowe pliki przegladarki internetowej, niepotrzebne dokumenty w koszu, zrzuty pamięci Windowsa 7, pamięć podręczna czy pliki cookies.

Program CCleaner jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy najpierw kliknąć w polecenie "Analizuj", które wyszuka w naszym Windowsie 7 zbędne pliki, a potem, po wyswietleniu raportu, kliknijmy polecenie "Uruchom Cleaner". W tym programie możemy zadecydować, jakie elementy chcemy usunąć, a jakie pozostawić.

Jak przyspieszyć Windows 7 przez usunięcie zbędnych programów?

Bardzo często instalujemy programy, z których korzystamy przez jakiś czas, ale potem rezygnujemy z ich użytkowania. Gromadzące się stopniowo na dysku niepotrzebne aplikacje zajmują miejsce i spowalniają działanie systemu Windows 7. Żeby usunąć z dysku niepotrzebne programy, można użyć funkcji "Programy i funkcje", do której możemy dostać się przy pomocy Panelu Sterowania. Dobrą praktyką jest również wyczyszczenie zbędnych pozostałości po usuniętych programach.

Jak przyspieszyć Windows 7 przez wyczyszczenie rejestru?

Rejestr Windows 7 można wyczyścić za pomocą przeznaczonych do tego programów, ale nigdy samodzielnie, chyba że doskonale zna się jego budowę i poszczególne klucze (ale wtedy i tak powinno się utworzyć jego kopię zapasową). Rejestr przechowuje informacje o wszystkich elementach komputera, ma dość skomplikowaną strukturę i jest bardzo wrażliwą częścią systemu, dlatego jedna, nawet najmniejsza nieprawidłowość może zakłócić działanie komputera.

Każde działanie pozostawia w nim ślad, dlatego często po usunięciu jakiegoś niepotrzebnego programu w rejestrze pozostają nieaktywne informacje, które do niczego się nie przydadzą, a jeśli się nagromadzą w bardzo dużych ilościach, to mogą spowalniać pracę Windowsa 7. Do czyszczenia rejestru w systemie Windows 7 wykorzystuje się programy takie jak wyżej wspomniany CCleaner, który posiada osobną zakładkę do pracy nad rejestrem. Istnieją też specjalnie przeznaczone do tego programy, np. jv16 PowerTools.

Jak przyspieszyć Windows 7 przez wyłączenie programów przy starcie?

Ładowanie Windowsa 7 można przyspieszyć przez wyłączenie programów, które uruchamiają się przy starcie systemu. Dzieje sie tak bardzo często w laptopach, które dopiero co kupiliśmy, gdyż producenci wraz z systemem operacyjnym instalują mnóstwo dodatkowych programów, które albo nam się przydadzą, albo nie. Czasami nie potrzebujemy mieć włączonego Skype'a zaraz po uruchomieniu Windowsa 7, bo jest nam to po prostu niepotrzebne.

Żeby sprawdzić, jakie programy włączają nam się przy starcie systemu, wystarczy wpisać "msconfig.exe" w oknie wyszukiwania w Starcie. Pojawi się okno konfiguracji systemu. Klikamy na zakładkę "Uruchamianie", w której znajduje się lista włączanych przy starcie programów, i odznaczamy te, które faktycznie nie są nam potrzebne (nie odznaczajmy tych, których działania nie znamy). Potem wystarczy kliknąć "Zastosuj" i "OK" oraz ponownie uruchomić komputer.

Przyspieszenie Windowsa 7 przez jego reinstalację

Jednym z ostatecznych rozwiązań jest ponowna instalacja systemu Windows 7. Możemy to zrobić wtedy, kiedy pracujemy na systemie już przez bardzo długi czas, kiedy nagromadziliśmy bardzo dużo plików i programów oraz w momencie, gdy nagromadzilismy mnóstwo wirusów w kwarantannie. System stopniowo się "zużywa", a po osiągnięciu wszystkich swoich możliwości, może nie tylko działać wolniej, ale także uniemożliwić nam swobodną pracę (np. tuż po uruchomieniu zawiesza się na dobre).

Jeżeli posiadamy laptopa, możemy ponownie zainstalować swój system z tzw. partycji recovery. Wystarczy wtedy przy uruchamianiu komputera kliknąć przycisk na klawiaturze, który uruchomi przywracanie systemu Windows 7 do stanu pierwotnego z kopii zapasowej. Informacja o tym przycisku znajduje się zazwyczaj obok informacji o tym, jaki przycisk nacisnąć, aby uruchomić BIOS.

Przyspieszenie Windowsa 7 przez wymianę dysku

Wymiana dysku jest również jednym z ostatecznych sposobów na przyspieszenie Windowsa 7, ale czasem po prostu trzeba to zrobić, zwłaszcza jeżeli nasz dysk zaczyna szwankować, system nie tylko pracuje wolniej, ale również się przycina, a w testach widzimy coraz więcej miejsc na dysku, z których już niewiele albo nawet nic się nie da odczytać (tzw. bad sector). Kiedy dysk zepsuje się zupełnie, wówczas możemy niczego z niego nie odzyskać, dlatego zawsze trzeba pamiętać o kopiach zapasowych albo całego systemu Windows 7, albo chociażby najważniejszych plików.

Obecnie dobrym rozwiązaniem jest więc kupno dysku ssd, który jest znacznie szybszy od tradycyjnego dysku talerzowego. Takie urządzenia tanieją coraz bardziej i mają coraz więcej pojemności, więc mogą stanowić świetną alternatywę dla dysków twardych.

Przyspieszenie Windowsa 7 - przydatne porady

Żeby cieszyć się sprawnym działaniem Windowsa 7, pamiętaj o kilku kwestiach:

  • Zainstaluj program antywirusowy i dbaj o to, by miał aktualną bazę wirusów Przed wirusem możemy sie oczywiście ochronić dzięki rozważnemu korzystaniu z komputera, tj. nie ściagajmy podejrzanych plików, nie otwierajmy podejrzanych załączników w wiadomościach mailowych i unikajmy podejrzanych stron. Program antywirusowy co prawda obciąża system, gdyż cały czas pracuje i skanuje pliki, ale warto, a nawet należy go mieć, bo czasem nie jesteśmy w stanie sami o wszystko zadbać. Niekiedy można złapać naprawdę "wrednego" wirusa, który utrudni nam swobodne korzystanie z komputera i spowolni jego pracę. Jeżeli zauważymy więc, że system Windows 7 działa wolniej, możemy przeskanować go programem antywirusowym.
  • Regularnie usuwaj niepotrzebne pozostałości plików Gromadzące się stopniowo pozostałości po plikach, pliki tymczasowe, zrzuty pamięci, pliki w schowku itp. "zaśmiejcają" naszego Windowsa 7.
  • Uważaj na to, jak ściągasz pliki Czasami przeklikując instalator i nie czytając komunikatów, możemy wraz z pożądanym programem naściągać sobie niepotrzebnych aplikacji, które znacznie mogą spowolnić działanie np. przeglądarki, a usunięcie których bywa często trudne i uporczywe.
  • Przechowuj pliki w sposób uporządkowany Przy instalacji systemu Windows 7, ale także i wielu różnych innych Windowsów, tworzy się 2 bądź 3 partycje, tzn. logiczne części naszego dysku, które są niejako niezależne od siebie. Zaleca się więc, aby partycja systemowa, czyli ta, na której znajdują się pliki systemowe (najczęściej jest to dysk C), zawierała w miarę możliwości tylko potrzebne programy, a na drugiej i trzeciej partycji znajdowały się nasze ważne i mniej ważne dokumenty, filmy, zdjęcia, muzyka itp. Takie rozwiązanie pozwala na optymalną pracę systemu i nie powoduje zapełnienia jednej partycji niemalże do ostatniego megabajta, co jest w zasadzie niedopuszczalne, gdyż system potrzebuje wolnego miejsca.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)