Przełomowa teoria. Ryby czują podobnie jak ssaki

Przełomowa teoria. Ryby czują podobnie jak ssaki
Źródło zdjęć: © East News | LUKASZ OSTALSKI/REPORTER
Karolina Modzelewska

27.09.2019 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnie odkrycia naukowców wykazują, że ryby doświadczają bólu na poziomie porównywalnym do ssaków. Nowe badania obalają wcześniejsze teorie i wymuszają nowe spojrzenie na wędkarstwo, rybołówstwo czy akwarystykę.

Lynne Sneddon, dyrektor ds. bio-weterynarii z University of Liverpool dokonała analizy dotychczasowych badań ryb i odczuwanego przez nie bólu. Jej wyniki były zaskakujące, ponieważ obalają powszechne, błędne przekonanie, że te zwierzęta nie są zdolne do tak zaawansowanego czucia.

Ekspertka w dziedzinie biologii zwierząt wodnych przyjrzała się 98 badaniom. Z większości wynikało, że ryby posiadają receptory czuciowe podobne do tych, które występują u ssaków. W badaniach uwzględniono różne czynniki i zachowania ryb. Sprawdzono również, jak zachowują się po podaniu im leków przeciwbólowych.

- Ryby wykazują podobny system bólu i przejawiają podobne zachowania do ssaków – podkreśliła Sneddon w rozmowie z portalem Newsweek.

Odkrycia nie są zupełnie nowe

Już w 2002 roku Sneddon zidentyfikowała receptory, które wykrywają bolesne bodźce u pstrąga tęczowego. To dowodziło, że ryby rzeczywiście odczuwają ból.

- Istnieją przekonujące dowody naukowe, nie tylko z mojego laboratorium, ale także pochodzące od innych badaczy, które potwierdzają moje odkrycie – ryby czują ból – zaznacza Sneddon.

Ból pomaga przetrwać

Chociaż ból jest nieprzyjemny, stanowi ważne narzędzie umożliwiające przetrwanie. Pomaga zwierzętom unikać obrażeń. Pamiętając źródło bólu, zwierzę może uniknąć tego samego niebezpieczeństwa w przyszłości.

Sneddona badała również behawioralne i fizjologiczne zmiany, które zachodzą u ryb poddawanych potencjalnie bolesnym bodźcom. Ryby, które odczuwały ból nie jadły, szybciej pracowały ich skrzela i nie brały udziału w zwykłych czynnościach. Wszystkim tym zamianom zapobiegało podanie środków przeciwbólowych.

Ból zadawany przez ludzi

Badaczka uważa, że ryby również odczuwają ból spowodowany działaniami człowieka. Mowa tutaj głównie o ich masowych połowach i wędkarstwie.

- Istnieje wiele sposobów uszkadzania tkanek ryb, które mogą powodować ból np. w wędkarstwie rekreacyjnym, akwakulturze i rybołówstwie, dlatego powinniśmy dążyć do poprawy sposobów traktowania ryb w tych kontekstach – dodała Sneddon.

Jej odkrycia rzucają zupełnie nowe światło na zachowania ryb, ale także na sposób, w jaki powinno się je traktować.

Źródło: Newsweek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)