Trwa ładowanie...
d1p794s

Paliwo z martwych ryb. Norwegowie udowadniają, że to możliwe

Norweski armator Hurtigruten przez następne 7,5 roku będzie napędzać swoje statki paliwem z martwych ryb i odpadów organicznych. Dostarczy je firma Biokraft, zajmująca się produkcją bio-gazów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hurtigruten pływa także do Polski
Hurtigruten pływa także do Polski (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d1p794s

Słyszeliście kiedyś o paliwie wytwarzanym z martwych ryb i innej materii organicznej? Norwegowie mówią o takim rozwiązaniu już od dawna. Chodzi tu o wykorzystanie odpadów, z którymi nie ma co zrobić, lub wykorzystanie ich jest nieefektywne.

Wśród potencjalnych kandydatów znalazły się martwe ryby, trociny i inne odpady drewniane. Te materiały zostają połączone beztlenowo w procesie podczas którego powstaje mieszanina gazów, składająca się w większości z metanu i dwutlenku węgla.

Według producentów biopaliwa gazowego, oddzielają oni metan do resztki mieszaniny i tworzą z niego paliwo. Pozostały dwutlenek węgla i siarkowodór nie trafią do atmosfery. Zostaje skutecznie zneutralizowane w fabryce paliwa.

d1p794s

Zobacz też wideo: Najwyższy budynek w UE. Wieżowiec Bestseller Village & Tower stanie na pustym polu

"To, co inni postrzegają jako problem, my widzimy jako środek oraz rozwiązanie – wyjaśnili przedstawiciele przedsiębiorstwa (...) Wprowadzając biogaz jako paliwo dla statków, Hurtigruten będzie pierwszą firmą żeglugową, która zasila swoją flotę paliwem niekopalnym" - informuje dyrektor naczelny firmy, Daniel Skjeldam.

d1p794s

Z biopaliwa gazowego firmy Biokraf korzystają już norweskie autobusy miejskie w całym państwie. W 2022 roku Norwegowie napędzą nim także ciężarówki, a kolejne dwa lata później planuje się wdrożenie ich w transport i turystykę morską. Biopaliwo Biokraft jest jednak nadal na poziomie rozwoju. Inżynierowie firmy twierdzą, że do 2025 roku ich produkt może stanowić nawet 3 Twh.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1p794s

d1p794s
d1p794s