Trwa ładowanie...

Polacy odkryli prawdziwego pogromcę bólu. Wyrzucisz aspirynę do kosza

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wykryli substancję, która jest znacznie mocniejsza od dostępnych na rynku środków przeciwbólowych. Dowodem na to są testy na zwierzętach.
Share
Polacy mogą stworzyć lek, jakiego jeszcze nie było
Polacy mogą stworzyć lek, jakiego jeszcze nie byłoŹródło: Fotolia
dagd93p

"Nową substancję z rodziny peptydomimetyków, wykazującą silne właściwości przeciwbólowe, opracował zespół pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik na Wydziale Chemii UW, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN" - czytamy na portalu biotechnologia.pl.

Z przeprowadzonych na zwierzętach badań wynika, że odkryty związek wykazuje około 5000 razy mocniejsze działanie przeciwbólowe w porównaniu do dostępnych na rynku opioidów.

Polska substancja działa wyjątkowo. Nie tylko udaje się jej wygasić reakcje bólowe, ale też źródło wywoływania bólu.

dagd93p

Zobacz też: Chusteczka odporna na wodę!

- Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden, albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów – dodaje w rozmowie z biotechnologia.pl dr Rafał Wieczorek.

Czytaj też: Koreańczycy odkryli lek na łysienie. Wspaniała wiadomość dla wielu mężczyzn

dagd93p

Teraz naukowcy muszą przeprowadzić kolejne badania. Dzięki temu dowiedzą się, jak szybko lek się dystrybuuje w organizmie człowieka, jak najlepiej go podawać i przede wszystkim czy występują skutki uboczne.

Badania naukowców już otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 1.1 w kwocie 12,6 mln zł. Środki pozwolą przeprowadzić niezbędne badania. Wciąż jednak brakuje 5 mln zł, by zamknąć budżet pierwszego etapu zaawansowanych testów. Rozmowy z inwestorami trwają.

Czytaj też: Ta tabletka może wyleczyć cię z grypy w ciągu doby. Nie ma lepszego sposobu

- Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku - podsumowuje dr Robert Dwiliński, Dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

dagd93p

Podziel się opinią

Share
dagd93p
dagd93p
Więcej tematów