Polacy odkryli prawdziwego pogromcę bólu. Wyrzucisz aspirynę do kosza

Polacy odkryli prawdziwego pogromcę bólu. Wyrzucisz aspirynę do kosza

Polacy odkryli prawdziwego pogromcę bólu. Wyrzucisz aspirynę do kosza
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
05.07.2019 13:40

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wykryli substancję, która jest znacznie mocniejsza od dostępnych na rynku środków przeciwbólowych. Dowodem na to są testy na zwierzętach.

"Nową substancję z rodziny peptydomimetyków, wykazującą silne właściwości przeciwbólowe, opracował zespół pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik na Wydziale Chemii UW, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN" - czytamy na portalu biotechnologia.pl.

Z przeprowadzonych na zwierzętach badań wynika, że odkryty związek wykazuje około 5000 razy mocniejsze działanie przeciwbólowe w porównaniu do dostępnych na rynku opioidów.

Polska substancja działa wyjątkowo. Nie tylko udaje się jej wygasić reakcje bólowe, ale też źródło wywoływania bólu.

- Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden, albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów – dodaje w rozmowie z biotechnologia.pl dr Rafał Wieczorek.

Teraz naukowcy muszą przeprowadzić kolejne badania. Dzięki temu dowiedzą się, jak szybko lek się dystrybuuje w organizmie człowieka, jak najlepiej go podawać i przede wszystkim czy występują skutki uboczne.

Badania naukowców już otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 1.1 w kwocie 12,6 mln zł. Środki pozwolą przeprowadzić niezbędne badania. Wciąż jednak brakuje 5 mln zł, by zamknąć budżet pierwszego etapu zaawansowanych testów. Rozmowy z inwestorami trwają.

- Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku - podsumowuje dr Robert Dwiliński, Dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)