Przekazali Ukrainie broń z czasów Układu Warszawskiego. Czy wyślą jeszcze coś w tajemnicy?

Portal Defence Romania rzucił światło na oficjalne informacje dotyczące pomocy wojskowej, jaką Rumunia dostarcza Ukrainie w jej walce. Obejmuje to nie tylko sprzęt i amunicję znaną z czasów Zimnej Wojny, ale i znacznie więcej. Jaki sprzęt wojskowy został przekazany?

Rumuński MiG-29
Rumuński MiG-29
Źródło zdjęć: © twitterowy profil Mihai Tanasy

Podczas spotkania z prezydentem USA, Joe Bidenem, rumuński ambasador w Stanach Zjednoczonych, Andriej Muraru, ujawnił, że do Ukrainy trafiły nie tylko broń typowa dla pakietu "Układu Warszawskiego", takie jak bwp TAB-71 czy systemy rakietowe APR-40, ale również haubice, amunicja kaliber 122 mm i 152 mm, granatniki czy ciężkie karabiny maszynowe DShK. Takie wsparcie zbrojeniowe jest kluczowe, ponieważ znacznie zwiększa potencjał obronny Ukrainy na polu bitwy.

TAB-71 (Transportorul Amfibiu Blindat model 1971) to rumuńska wersja BTR-60PB, zbudowana na licencji. Był produkowany w latach 1970-1990 przez firmę RATMIL (obecnie Romarm). Jest to jedyny inny licencjonowany producent BTR-60PB.

TAB-71
TAB-71© wikipedia

Czego brakuje w arsenale wsparcia?

Choć Rumunia zdecydowanie stanęła po stronie Ukrainy, dostarczając szereg systemów uzbrojenia, istnieją luki w zadeklarowanym wsparciu. Jak dotąd brak jest informacji o przekazaniu Ukrainie modernizowanych czołgów T-72 oraz myśliwców MiG-29, które teoretycznie mogły być dostępne z rumuńskich zapasów. Jak zauważa Defence Express, rumuńska decyzja o wycofaniu tych modeli z użycia miała swoje motywy, głównie brak amunicji odpowiedniego kalibru i dążenie do standaryzacji arsenału zgodnie z wymogami NATO. Warto jednak pamiętać, że takie wycofanie otworzyło drogę do potencjalnego przekazania sprzętu Ukrainie, nawet w formie części zamiennych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Między oficjalnym wsparciem a nieujawnionymi dostawami

Podczas gdy oficjalnie uznane wsparcie wojskowe dla Ukrainy jest już na znaczącym poziomie, pozostają pytania dotyczące nieoficjalnych dostaw. Defence Romania wskazuje, że możliwość przekazania Ukrainie sprzętu zakonserwowanego jak czołgi T-72 czy MiG-29, choć jest przedmiotem spekulacji, nie jest jednoznacznie potwierdzona. Przedstawia to dylemat, czy brak oficjalnych informacji na temat takich dostaw wynika z rzeczywistej niemożliwości przekazania tych systemów, czy może zdecydowano się na diskretną pomoc, by wspomóc Ukrainę bez większego rozgłosu.

Źródło: Defence-Uua

Wybrane dla Ciebie