Prosto z mostu o F-16. Ekspert mówi, jak będą działać w Ukrainie

Prosto z mostu o F‑16. Ekspert mówi, jak będą działać w Ukrainie

Polski F-16 - zdjęcie ilustracyjne
Polski F-16 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © NATO
Norbert Garbarek
14.02.2024 09:40

Ekspert wojskowy Petro Czernyk powiedział w rozmowie z Kanałem24, jak będą funkcjonować myśliwce F-16 w Ukrainie. Zdradził, że dużą rolę na froncie będą odgrywać nie tylko samoloty, ale też broń, której będą używać.

W ostatnim czasie F-16 jest na językach kolejnych ekspertów – wynika to przede wszystkim z tego, że maszyny mają już latać na ukraińskim niebie, jednak nie stacjonują jeszcze na ukraińskich lotniskach. Roman Svitan wyjaśniał ponadto, że F-16 mogą już uczestniczyć w walkach, jednak w pełni gotowe myśliwce powinny pojawić się na froncie w marcu-kwietniu.

Swoją opinię na temat F-16 wyraził też jeden z pilotów posługujący się pseudonimem Phantom. Lotnik ocenił, że "myśliwiec przerósł oczekiwania pilotów", którzy są pod wrażeniem możliwości, jakie oferuje amerykańska maszyna.

Teraz z kolei Czernyk wyjaśnił w rozmowie z Kanałem24, jak konkretnie – jego zdaniem – będą działać myśliwce w Ukrainie. – Moim zdaniem pierwsza eskadra będzie pełnić funkcję latającego kompleksu rakiet przeciwlotniczych – twierdzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert wojskowy komentuje też, jakie będą główne cele F-16. – Przede wszystkim myśliwce będą polować na rakiety manewrujące, być może balistyczne, a nawet na Shahedy – dodaje. Czernyk, cytując Winstona Churchilla, zaznacza, że obecnie lotnictwo jest niezwykle potrzebne i stanowi kawalerię czasów współczesnych.

Ekspert podkreślił też, że F-16 jest istotnym wsparciem na froncie przede wszystkim z uwagi na możliwość przenoszenia 105 rodzajów broni. Wśród nich znajdują się różnego typu bomby lotnicze oraz rakiety dalekiego zasięgu. Natomiast w kontekście pocisków, które mogą trafić do Ukrainy, z ostatnich doniesień wynika, że obrońcy mogą otrzymać identyczną broń, z której korzysta polska armia. Mowa o AGM-158 JASSM.

Wspomniane JASSM w podstawowym wariancie osiągają donośność na poziomie ok. 400 km. Ta amunicja o obniżonej wykrywalności z 2009 r. jest wyposażona w głowicę penetrującą WDU-42/B o masie ponad 430 kg, która działa w trzech trybach (detonacja przy uderzeniu, eksplozja z opóźnieniem lub detonacja w powietrzu).

Przypomnijmy, że myśliwce F-16 posiadają też sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm, którym mogą atakować cele. Na węzłach uzbrojenia mogą również znaleźć się pociski rakietowe AIM-9 Sidewinder, AGM-65 Maverick czy bomby lotnicze, jednak obecnie nie wiadomo, którą z tych broni otrzymają Ukraińcy.

Samolot generalnie rozpędza się do prędkości nawet 2 Ma i jest zdolny do operowania na pułapie do 15 km. Maksymalny zasięg F-16 to 3200 km lub 4200 km w przypadku zastosowania dodatkowych zbiorników paliwa.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie