Śmigłowiec goni drona. Niecodzienny widok w Rosji

Do sieci trafiło nagranie z rosyjskiego obwodu leningradzkiego, na którym widać, jak tamtejszy śmigłowiec szturmowy Mi-24, którego możliwości przypominamy, ściga niezidentyfikowanego drona – podaje portal Defense Romania.

Mi-24 - zdjęcie ilustracyjne
Mi-24 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Twitter | Screenshot
Norbert Garbarek

Krótkie nagranie opublikowane w sieci pochodzi z nieokreślonego miejsca w obwodzie leningradzkim – obszaru na wschód od Moskwy i graniczącego z Estonią i Finlandią. Na nagraniu widać załogę śmigłowca Mi-24, która podąża za niezidentyfikowanym dronem, powstrzymując się jednak od strzału. Defense Romania zaznacza, że może to wynikać z tego, że bezzałogowiec znajdował się wówczas nad gęsto zaludnionym obszarem.

Jakość nagrania nie pozwala zidentyfikować konkretnego modelu bezzałogowca, którego ścigał śmigłowiec. "Dron ma konwencjonalną konstrukcję aerodynamiczną" – czytamy. Mogła to być więc konstrukcja wizualnie przypominająca popularnego Bayraktara.

Ponadto nie wiadomo, czy rosyjscy piloci ostatecznie zestrzelili drona. Nie jest też jasne, jakiego pochodzenia był widoczny na filmie bezzałogowiec – nie można jednak wykluczać, że był sprzęt należący do Ukraińców. Obrońcy udowodnili już wcześniej, że dysponują maszynami, które są w stanie dotrzeć nawet do Petersburgu (znajdującego się w obwodzie leningradzkim). Obszar był już kilkukrotnie celem ataków ukraińskich maszyn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto wspomnieć, że choć widok śmigłowca podążającego za dronem jest niezwykle rzadki i zwykle zestrzelenia dronów dokonują systemy lądowe, w przeszłości rosyjskiemu lotnictwu udało się zestrzelić drona zmierzającego w kierunku Krymu.

Widoczny na filmie Mi-24 (w kodzie NATO określany jako Hind) to ciężki śmigłowiec bojowy zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Mila. Maszyna była produkowana w latach 1970-1989 i z uwagi na specyficzną konstrukcję, nie ma swojego odpowiednika wśród zachodnich maszyn. Mi-24 charakteryzuje się bowiem przestrzenią do przewozu maksymalnie ośmiu żołnierzy. W oparciu o ten model powstały do dziś modernizacje Mi-35M i Mi-24 Super Hind.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za napęd Mi-24 odpowiadają dwa silniki turbowałowe TW3-177MT, które generują moc na poziomie 2200 KM każdy. Pozwalają one rozpędzić ważący niemal 8,5 t śmigłowiec do prędkości maksymalnej 335 km/h i przelotowej na poziomie 270 km/h. Pułap statyczny tego śmigłowca sięga 1,3 km, zaś dynamiczny to maksymalnie 5 km. Nominalny zasięg Mi-24 wynosi niespełna 600 km, natomiast z zamontowanymi dodatkowymi zbiornikami paliwa sięga ponad 1100 km.

Uzbrojenie rosyjskiego Mi-24 stanowi jedno stanowisko z karabinem maszynowym JakB-12,7 kal. 12,7 mm oraz zestaw rakiet kierowanych 9M17P Skorpion-P i niekierowanych w postaci zasobników UB-32A-24 z pociskami S-5 kal. 57 mm lub zasobników B-8W-20 z pociskami S-8. Śmigłowiec może też przenosić bomby o masie maksymalnie 250 kg sztuka.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie