Projekt dla polskiej armii. MON pozyska zaawansowane satelity
Polska firma technologiczna Creotech Instruments z siedzibą w Piasecznie rozpoczęła budowę trzech satelitów dla polskiej armii. Odbywa się to we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.
01.09.2021 20:22
Satelity powstaną w ramach projektu PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites), będącego elementem programu "Szafir". Jak czytamy na łamach ISB News, plan zakłada opracowanie narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii. Odpowiedzialna za projekt firma Creotech Instruments opracowała już własną, autorską platformę satelitarną o nazwie HyperSat. To właśnie w oparciu o nią zostaną zbudowane satelity dla wojska.
MON zamawia nowoczesny system
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a za jego rozwój odpowiada konsorcjum firm i instytucji badawczych. Oprócz Creotech Instruments uczestniczą w nim Scanway, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa oraz należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka akcyjna PCO.
"W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji" – mówi cytowany w komunikacie prezes Creotceh Instruments S.A. ,dr hab. Grzegorz Brona.
Wartość całego projektu będzie przekraczać 70 mln zł; część zadań relegalizowanych przez Creotech Instrumensts ma obejmować ok. 40 proc. ogółu. Docelowo prace potrwają 48 miesięcy. Plan zakłada, że satelity o masie 10 kg każda znajdą się w przestrzeni kosmicznej w 2024 r. Będą to pierwsze polskie satelity, których końcowym odbiorcą będzie armia.
Jak czytamy na stronie internetowej spółki Creotech Instruments, jest ona obecnie liderem polskiego sektora kosmicznego. Firma postała w 2012 r., realizując od tego czasu szereg projektów, m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Urządzenia stworzone przez Creotceh Instruments są stosowane w najnowocześniejszych instytucjach badawczych na świecie; korzystają z nich m.in. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie oraz niemieckie Centrum Badawcze DESY.