Prof. Artur Ekert - kim jest Polak, który ma szansę na Nagrodę Nobla z fizyki?

Prof. Artur Ekert - kim jest Polak, który ma szansę na Nagrodę Nobla z fizyki?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA

08.10.2019 08:51, aktual.: 08.10.2019 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś około 12.00 dowiemy się, kto zostanie tegorocznym laureatem Nagrody Nobla z fizyki. Prof. Artur Ekert, Polak specjalizujący się w fizyce kwantowej, jest bardzo mocnym kandydatem do nagrody.

Według szwedzkiej agencji prasowej TT, prof. Artur Ekert jest jednym z nominowanych do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Polak jest światowej sławy specjalistą z dziedziny kryptografii kwantowej oraz najczęściej cytowanym fizykiem na świecie.

Kryptologia kwantowa zajmuje się możliwościami wykorzystania układów kwantowych do przetwarzania i przesyłania informacji. Jest zaawansowaną metodą ochrony naszych danych - także przed atakami ze strony potężnych superkomputerów kwantowych.

Kim jest prof. Artur Ekert nominowany Nagrody Nobla?

Artur Ekert urodził się w 1961 roku we Wrocławiu. Ukończył studia z zakresu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od lat 80. XX wieku zajmuje stanowisko profesora fizyki kwantowej na wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także profesora honorowego Lee Kong Chian na Narodowym Uniwersytecie Singapuru oraz dyrektora Centrum Technologii Kwantowych.

Jest również najczęściej cytowanym fizykiem, a jego badania dotyczą podstaw mechaniki kwantowej. Jego specjalizacją jest przetwarzanie informacji w systemach kwantowo-mechanicznych, z uwzględnieniem kryptografii i obliczeń kwantowych. Znany jest także dzięki innym publikacjom, w tym z dziedziny historii nauki.

Osiągnięcia polskiego naukowca były już w przeszłości wielokrotnie docenione. W 1995 r. za pracę nad wykorzystaniem splątania w kryptografii nagrodzono prof. Ekerta medalem Maxwella przyznawanym przez brytyjski Institute of Physics, a w roku 2004 został współlaureatem Nagrody Kartezjusz przyznawanej przez Unię Europejską. Z kolei w 2007 fizyk otrzymał Medal Hughesa przyznawany przez Royal Society.

Prof. Ekert chętnie dzieli się także innymi niż nauka zainteresowaniami. Na swoim facebookowym profilu dodaje liczne zdjęcia z podróży. Nie obce są mu również sporty, takie jak nurkowanie czy narty wodne.

Nagroda Nobla z dziedziny fizyki 2019

Tegoroczna Nagroda Nobla zostanie przyznana we wtorek, 8 października o godzinie 12.00 w Sztokholmie. Poza prestiżowym tytułem laureat otrzyma również 9 mln koron, czyli równowartość ok. 3,3 mln złotych. Na decyzję o tym, kto zostanie laureatem nagrody, wpływają m.in. odkrycia naukowe - ich waga i przełomowość oraz liczba cytowań. Wśród konkurentów do nagrody, wg szwedzkiej agencji TT, ma być m.in. amerykański badacz - Tony Heinz z Uniwersytetu Stanforda.

Trzymamy kciuki za Polaka!

Źródło: Nauka w Polsce

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)