Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Znamy laureatów

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Znamy laureatów

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Znamy laureatów
Źródło zdjęć: © East News | Zheng Huansong/Xinhua News/East News
Karolina Modzelewska
07.10.2019 13:03

Nagroda została przyznana 3 naukowcom, którzy odkryli sposób, w jaki komórki wykrywają stężenie tlenu i dostosowują się do jego zmiennego poziomu. Ich dokonanie ma ogromny wpływ na możliwości leczenie różnych chorób, w tym walkę z rakiem.

Laureatami Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali Brytyjczyk Peter J. Ratcliffe oraz dwóch Amerykanów – William G. Kaelin Jr i Gregg L. Semenza.

Nagroda Nobla 2019: Komórki i ich adaptacja

Naukowcy wykryli molekularne mechanizmy, pozwalające na regulowanie aktywności genów w komórkach. Procesy uruchamiają się pod wpływem zmian stężenia tlenu w otoczeniu.

Odkrycie naukowców jest istotne z punktu widzenia leczenia wielu chorób. Na oficjalnej stronie Komitetu Noblowskiego możemy przeczytać, że dokonanie " ma fundamentalne znaczenie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami".

Laureaci Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali nagrodę w wysokości 9 mln koron szwedzkich, czyli około 830 tys. euro.

Źródło: Nobel Prize

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)