Trwa ładowanie...
d31lykc

Polak wśród kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki

Profesor Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest silnym kandydatem do Nagrody Nobla z fizyki. Agencja Claritive Analytics uznała go za potencjalnego zwycięzcę na podstawie liczby cytowań jego prac.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagroda Nobla. Profesor Artur Ekert zajmuje się m.in. kryptografią kwantową
Nagroda Nobla. Profesor Artur Ekert zajmuje się m.in. kryptografią kwantową (Wikimedia Commons CC BY)
d31lykc

Profesor Artur Ekert jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie piastuje stanowisko profesora fizyki kwantowej na wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz stanowisko dyrektora Centrum Technologii Kwantowych na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

Grupa The Web of Science Group, która jest częścią firmy analitycznej Clarivate Analitycs co roku ujawnia Laureatów Cytowań. To wewnętrzny tytuł grupy, którym wyróżniani są najbardziej twórczy naukowcy. Ich prace cytowane są zazwyczaj w liczbach przekraczających tysiąc. Na tej podstawie Clarivate Analitycs typuje potencjalnych zwycięzców Nagrody Nobla. Wg informacji na stronie do tej pory 50 Laureatów Cytowań otrzymało Nagrodę Nobla, 29 z nich otrzymało ją w ciągu dwóch lat od otrzymania wyróżnienia.

Zobacz też: Udało się uchwycić splątanie kwantowe na zdjęciu

d31lykc

W dziedzinie fizyki Clarivate Analitycs wytypował jeszcze dwóch naukowców. Tony F. Heinz z Uniwersytetu Standforda za pionierskie badania nad optycznymi i elektrycznymi materiałami dwuwymiarowymi. John P. Perdew z Temple University w Stanach Zjednoczonych za prace nad teorią funkcjonału gęstości.

Nagrody Noble'a zostaną przyznane w Sztokholmie w przyszłym tygodniu. Laureata Nagrody Nobla z fizyki poznamy we wtorek.

d31lykc

Podziel się opinią

Share
d31lykc
d31lykc
Więcej tematów