Greta Thunberg wygrywa alternatywną Nagrodę Nobla za aktywizm ekologiczny

Greta Thunberg wygrywa alternatywną Nagrodę Nobla za aktywizm ekologiczny

Greta Thunberg wygrywa alternatywną Nagrodę Nobla za aktywizm ekologiczny
Źródło zdjęć: © Instagram.com | Greta Thunberg
26.09.2019 12:27, aktualizacja: 26.09.2019 14:31

Greta Thunberg została laureatką nagrody Right Livelihood Award, która znana jest jako "alternatywny Nobel". Oprócz Grety uhonorowano cztery inne laureatki. Thunberg dostała nagrodę za działania na rzecz klimatu.

Szesnastoletnia Szwedka została uhonorowana za "inspirowanie i wzmacnianie żądań pilnego działania ze strony polityków, które mają walczyć z globalnym ociepleniem i odzwierciedlać obecny stan nauki". Elementem uhonorowania Grety jest też nagroda finansowa w wysokości miliona szwedzki koron (około 411 tys. złotych)

Thunberg podziękowała za wyróżnienie, podkreślając, że "jest częścią światowego ruchu młodych ludzi, którzy zdecydowali się działać w imieniu obrony naszej planety."

Greta Thunberg wzbudza kontrowersje

Postać Grety Thunberg wzbudza kontrowersje już od początku swojej działalności. Nastolatka w 2018 roku zainicjowała protest pod siedzibą szwedzkiego parlamentu w związku z biernością władz wobec zagrożeń klimatycznych. Od tej pory regularnie wzbudza zainteresowanie mediów swoją aktywistyczną postawą. Wielu jej przeciwników twierdzi jednak, że jej działalność może być przede wszystkim efektem sprawnych działań PR-owych.

Tak, czy inaczej Grecie trzeba oddać to, że popularyzuje wiedzę o największym obecnie światowym problemie, który może się skończyć fatalnie dla naszej cywilizacji. I mówi w tej kwestii prawdę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)