Pomoc dla Ukrainy leci z końca świata. Pojawią się drony i wiele więcej

Pomoc dla Ukrainy leci z końca świata. Pojawią się drony i wiele więcej

Samolot Boeing KC-767J załadowany sprzętem pomocowym dla Ukrainy. Marzec 2022 roku.
Samolot Boeing KC-767J załadowany sprzętem pomocowym dla Ukrainy. Marzec 2022 roku.
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Japonii
Marcin Watemborski
05.08.2022 14:46, aktualizacja: 06.08.2022 09:51

Do Ukrainy wyruszy wsparcie, które ma pomóc w walce z rosyjską agresją. Ministerstwo Obrony Japonii zapowiedziało, że spełni prośbę ukraińskich władz. Nie jest to pierwsze takie działanie służb Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wojna w Ukrainie trwa, Rosjanie się nie wycofują, tylko zmieniają swoją strategię. Co więcej, pomoc im zadeklarowała Korea Północna. Z drugiej strony – Ukraina otrzymuj pomoc z całego świata, nawet z jego drugiego końca, dosłowni.

Ministerstwo Obrony Japonii wydało oficjalne oświadczenie, w którym można przeczytać o tym, że do Ukrainy zostaną wysłane bezzałogowe statki powietrzne (drony, UAV) oraz pojazdy cywilne w formie vanów. Oficjele nie podają informacji na temat konkretnych modeli sprzętu ani ich ilości, lecz nawet to pokazuje, że wojna w Ukrainie jest ważna dla wszystkich. Japonia informuje, że postara się spełnić wystosowane prośby jak tylko będzie mogła.

Nie jest to też pierwszy raz, gdy pomoc płynie, a właściwie leci do Ukrainy z Japonii. W marcu, tuż po wybuchu wojny, władze Kraju Kwitnącej Wiśni przekazały naszemu wschodniemu sąsiadowi kamizelki kuloodporne, hełmy, suche racje żywnościowe, ciepłe ubrania i więcej. Miesiąc późnij pojawiła się informacja o przekazaniu na rzecz Ukrainy środków ochrony chemicznej, biologicznej oraz jądrowej.

Przy okazji przekazywania wsparcia dla kraju Wołodymyra Zełenskiego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób transportu. W marcu odpowiadał za to ogromny samolot transportowy Boeing KC-767. Jego maksymalna prędkość wynosi 915 km/h, a zasięg aż 12,2 tys. km. Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony są wyposażone w specjalną wersję transportowców, czyli KC-767J. 4 ogromne samoloty są pozbawione przewodów elastycznych.

Marcin Watemborski, dziennikarz WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie