Polska wyda setki milionów. Chodzi o produkcję nitrocelulozy

Polska wyda setki milionów. Chodzi o produkcję nitrocelulozy
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Modzelewska

09.07.2020 11:57, aktual.: 09.07.2020 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Premier Morawiecki poinformował o planowanej inwestycji w obronność kraju. Od 300 do 400 milionów złotych zostanie przeznaczone na odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek (09.07.2020 r.) Zakłady Mesko w Skarżysku Kamiennej. Na miejscu informował o przekazaniu dodatkowych środków na obronność kraju (w zeszłym roku Mesko otrzymało od państwa 400 milionów złotych). Premier zwrócił również uwagę na konieczność rozwoju technologii i produkcji komponentów ważnych z punktu widzenia obronności kraju.

Morawiecki mówi o inwestycjach

– Po naradach ze zwierzchnikiem sił zbrojnych, prezydentem Andrzejem Dudą podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu dodatkowych środków 300 do 400 mln zł w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy – mówił Morawiecki.

Zakłady Mesko w Skarżysku Kamiennej zajmują się m.in. produkcją pocisku przeciwlotniczego Piorun. Premier rozmawiał z przedstawicielami firmy o przyszłości tej technologii.

– Jestem po rozmowie z kierownictwem, chcemy rozwijać dalej tę produkcję, ponieważ wiemy, że ona jest w zapotrzebowaniu nie tylko polskiej armii, ale również możemy sprzedawać ją i sprzedajemy dla najlepszych armii świata – zaznaczył premier.

Morawiecki poinformował również o zainwestowaniu dodatkowych środków – od 300 do 400 milionów złotych w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy. Jest to mieszanina estrów celulozy oraz kwasu azotowego o bardzo silnych właściwościach wybuchowych. Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji prochu bezdymnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)