ycipk-2eefsa

ORP Orzeł z marną wizją przyszłości. Nikt nie chce naprawić polskiego okrętu podwodnego

Polski okręt podwodny ORP Orzeł boryka się z całą serią problemów. Nie dość, że wymaga wielu napraw, to jeszcze nie ma ich komu przeprowadzić. A to wszystko przez przestarzałe, radzieckie rozwiązania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ORP Orzeł w porcie w Gdyni
ORP Orzeł w porcie w Gdyni (Wikimedia Commons CC BY-SA)
ycipk-2eefsa

O sprawie informuje Maciej Kucharczyk z Gazety.pl. Kilka kluczowych systemów okrętu podwodnego ORP Orzeł wymaga napraw, i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się zmienić. Byli marynarze zwracają problem na wiek, oraz pochodzenie okrętu.

ORP Orzeł wymaga napraw - trzy główne systemy szwankują

Jednym z głównych problemów ORP Orzeł jest stacja hydroakustyczna. Ten system urządzeń jest odpowiedzialny za nasłuchiwanie dźwięków w toni morskiej. Bez niego, okręt nie jest w stanie walczyć. To tak, jakby kazać pilotom myśliwców strzelać na ślepo.

ycipk-2eefsa

Za pomocą stacji hydroakustycznej okręty podwodne są w stanie wykrywać ruch swojego celu. Zazwyczaj zwraca się uwagę na szum wytwarzany przez śrubę napędową. Pozwala też wyszukać obiekt za pomocą zjawiska echolokacji. Wysyła falę dźwiękową i obserwuje odbijanie się jej od celu. Bez tego systemu nie da się walczyć.

ORP Orzeł Wikimedia Commons CC BY-SA
Podziel się

Próbowano naprawić stację hydroakustyczną, ale nie było chętnych, lub oferty były nie do przyjęcia przez wojsko. Podobnie było w przypadku dwóch innych systemów wymagających napraw; peryskopów oraz wyrzutni torped.

ycipk-2eefsa

ORP Orzeł - problem pochodzenia

ORP Orzeł wszedł do służby w 1986 roku, czyli 33 lata temu. To okręt typu Projekt 877 Pałtus, oznaczany w rosyjskiej marynarce mianem 636. Jak łatwo się domyślić, od dawna nie istnieją fabryki, które wytwarzałyby części zamienne do tego rodzaju konstrukcji.

Rosyjska Marynarka Wojenna nadal korzysta z okrętów tego typu, jednak znacznie zmodernizowanych. Stąd nie ma praktycznie komu naprawić polskiego ORP Orzeł, który nadal wykorzystuje przestarzałe technologie.

ycipk-2eefsa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2eefsa

ycipk-2eefsa
ycipk-2eefsa