Polska. ORP "Ślązak" nieprędko trafi do służby. Wszystko przez usterki okrętu

Polska. ORP "Ślązak" nieprędko trafi do służby. Wszystko przez usterki okrętu

Polska. ORP "Ślązak" nieprędko trafi do służby. Wszystko przez usterki okrętu
Źródło zdjęć: © WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Arkadiusz Stando
22.09.2019 08:40, aktualizacja: 22.09.2019 09:00

Historia budowy polskiego "Ślązaka" jest jedną z najbardziej dramatycznych w całym polskim przemyśle militarnym. Nad okrętem prace trwają już 18 lat. Kiedy w końcu "Ślązak" wejdzie do służby?

Jak informuje "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. I chociaż Inspektorat Uzbrojenia zapewnia, że usterki już usunięto, to nie ma pewności, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. I chociaż MON twierdzi, ze już niedługo, mamy pewne wątpliwości.

Prace nad okrętem trwają już 18 lat i pochłonęły ponad 1,170 miliarda złotych. Ostatecznie usterki "Ślązaka" wyszły na jaw dopiero podczas prób morskich. Chodziło m.in. usterki w układzie napędowym oraz systemie klimatyzacji i wentylacji".

"Do realizacji pozostało jeszcze dokończenie sprawdzeń infrastruktury i systemów odpowiedzialnych za współpracę ze śmigłowcem, próby systemu RAS oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania układu napędowego po przeprowadzonych czynnościach serwisowych" - informuje MON.

W ubiegłym roku, podczas święta Marynarki Wojennej, Mariusz Błaszczak zapowiadał wejście do służby "Ślązaka" na marzec 2019. Jak zapewne wiecie, nie doszło do tego. Wedle informacji zdobytych przez "Rzeczpospolitą", okręt rozpocznie swoją pracę dla Marynarki Wojennej w 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (396)