Pogoda na dziś. Ciśnienie atmosferyczne bliskie rekordu. IMGW ostrzega

Pogoda na dziś. Ciśnienie atmosferyczne bliskie rekordu. IMGW ostrzega
Źródło zdjęć: © imgw

20.01.2020 09:33, aktual.: 20.01.2020 11:25

Pogoda w Polsce minie dziś pod znakiem ekstremalnie wysokiego ciśnienia. Synoptycy prognozują, że barometry pokażą nawet 1050 hektopaskali. Eksperci z IMGW ostrzegają: - U wielu osób może wystąpić osłabienie, pogorszenie samopoczucia i zdenerwowanie.

Tak wysokiego ciśnienia atmosferycznego nie było w Polsce od lat. Nasz kraj znalazł się w zasięgu potężnego wyżu. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśniają, że taka sytuacja zdarza się raz na kilka lat. Rekord odnotowano w Suwałkach w 1997 roku - barometry wskazały w tedy 1054 hPa.

Nagły wzrost ciśnienia nastąpił w niedzielę, a jego kulminacja ma mieć miejsce w poniedziałek 20 stycznia. - Choć rekord najprawdopodobniej nie zostanie pobity, ciśnienie atmosferyczne będzie dziś ekstremalnie wysokie. Na Suwalszczyźnie 1042 hPa, na zachodzie kraju od 1048 hPa do maksymalnie 1050 hPa - oceniają synoptycy.

Wysokie ciśnienie może mieć dziś znaczny wpływ na samopoczucie mieszkańców Polski.

- Wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, (...) pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu - czytamy w komunikacie IMGW.

Prognoza pogody na dziś

Meteorolodzy prognozują dziś spore zachmurzenie w przeważającej części kraju. Więcej rozpogodzeń możemy spodziewać się w drugiej połowie dnia. Termometry pokażą dziś od 2 stopni na Podkarpaciu do maksymalnie 6 st. C. w województwie zachodniopomorskim. W pozostałych rejonach Polski temperatura wahać się będzie od 3 do 5 stopni Celsjusza. Synoptycy nie przewidują dziś silnego wiatru i opadów deszczu.

Mieszkańcy Śląska, Podkarpacia oraz Małopolski mogą spodziewać się dziś opadów śniegu. W związku z gęstą mgłą na południu Polski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alerty obowiązują do poniedziałku do godziny 9:30

Aktualne informacje pogodowe możecie śledzić w serwisie Pogoda WP.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)